My Favorite Movies


  jriley1762's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
My favorite movie of all time!
2
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
3
Dracula 1931,  Unrated)
4
His Girl Friday 1940,  Unrated)
5
The Maltese Falcon 1941,  PG)
6
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
The directing and cinematography are excellent along with an allstar cast..

One of Hitchcock's best...
7
Rebecca 1940,  Unrated)
8
Blue Velvet 1986,  R)
9
Alien 1979,  R)
10
The Crow 1994,  R)
The Crow
I just love this movie.
11
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Absolutely the best Batman movie to date.
I love Tim Burton but this is portrays Batman as the Dark Knight he is intended to be.
13
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
Probably my favorite war movie of all time!!
The cast alone is worth the price of admission.
14
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
If you like either Classic Rock or Jack Black, then you need to see this movie.
15
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
I could watch this movie with the sound off.

It is beautiful...
16
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
One of my favorite comic book movie adaptations.
17
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
This movie gets better ever time I watch it..
18
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I'm a sucker for vampire movies!
19
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Jack Black in the record store is one of my favorite scenes of all time!!!
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Epic!
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Best Bond since Sean Connery! Awesome...
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Classic Burton. Classic Depp..
25
Excalibur 1981,  R)
26
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
27
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
My favorite silent movie! An early sci-fi classic.
28
North by Northwest 1959,  Unrated)
29
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
Mildred Pierce
This is probably Joan Crawford at her best. Her daughter is down right evil....
30
The Thin Man 1934,  Unrated)
The Thin Man
This is whole series is worth seeing. Myrna Loy is one of my favorite actresses....
31
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
32
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
33
All About Eve 1950,  PG)
34
Fargo 1996,  R)
35
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
36
Touch of Evil 1958,  PG-13)
37
The Big Sleep 1946,  PG)
38
Key Largo 1948,  Unrated)
39
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
40
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Along with Batman Begins, these are the best superhero movies ever made. Dark and true to the story.....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments