My Favorite Movies
| JQuid7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bella (Beauty) 2006, PG-13) |
|
| 2 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 3 |
Once 2007, R) |
|
| 4 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 5 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 6 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 7 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 9 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Shooter 2007, R) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 14 |
The Departed 2006, R) |
|
| 15 |
Pathfinder 2007, R) |
|
| 16 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 17 |
A Good Year 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 19 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 20 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 21 |
300 2007, R) |
|
| 22 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 23 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 24 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 25 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 26 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 27 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 28 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 31 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 32 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 33 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 35 |
Vision Quest 1985, R) |
|
| 36 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 37 |
Up in Smoke 1978, R) |
|
| 38 |
Friday 1995, R) |
|
| 39 |
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004, Unrated) |
|
| 41 |
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006, Unrated) |
|
| 42 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 43 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 44 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 45 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 46 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 47 |
Dragon: The Bruce Lee Story 1993, PG-13) |
|
| 48 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 49 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 50 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 51 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 52 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 53 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 54 |
Hot Shots! Part Deux 1993, PG-13) |
|
| 55 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 56 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 57 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 58 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 59 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 60 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 61 |
Saw II 2005, R) |
|
| 62 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 63 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 64 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 65 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 66 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 67 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 68 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 69 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 70 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 71 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 72 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 73 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 74 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 75 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 76 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 77 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 78 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 79 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 80 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 81 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 82 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 83 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 84 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 85 |
Scarface 1983, R) |
|
| 86 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 87 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 88 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 89 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 90 |
Glory Road 2006, PG) |
|
| 91 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 92 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 93 |
Sin City 2005, R) |
|
| 94 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 95 |
Fight Club 1999, R)
WARNING If you are reading this then this warning is for you. Every word you read of this useless fine print is another second off your life. Don't you have other things to do? Is your life so empty that you honestly can't think of a better way to spend these moments? Or are you so impressed with authority that you give respect and credence to all who claim it? Do you read everything you're supposed to read? Do you think everything you're supposed to think? Buy what you're told you should want? Get out of your apartment. Meet a member of the opposite sex. Stop the excessive shopping and masturbation. Quit your job. Start a fight. Prove you're alive. If you don't claim your humanity you will become a statistic. You have been warned... |
|
| 96 |
Sicko 2007, PG-13) |
|
| 97 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 98 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 99 |
We Own the Night 2007, R) |
|
| 100 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 101 |
Michael Clayton 2007, R) |
|
| 102 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 103 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 104 |
Death at a Funeral 2007, R) |
|
| 105 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 106 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 107 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 108 |
Balls of Fury 2007, PG-13) |
|
| 109 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 110 |
Dan in Real Life 2007, PG-13) |
|
| 111 |
Wristcutters - A Love Story 2006, R) |
|
| 112 |
Hitman 2007, R) |
|
| 113 |
Chaos 2006, R) |
|
| 114 |
August Rush 2007, PG) |
|
| 115 |
The City of Violence (Jjakpae) 2006, Unrated) |
|
| 116 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 117 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 118 |
Renaissance 2006, R) |
|
| 119 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 120 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 121 |
Atonement 2007, R) |
|
| 122 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 123 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 124 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 125 |
Every Which Way But Loose 1978, PG) |
|
| 126 |
Windtalkers 2002, R) |
|
| 127 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 128 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 129 |
Lilies of the Field 1963, Unrated) |
|
| 130 |
High Plains Drifter 1973, R) |
|
| 131 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 132 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 133 |
Kelly's Heroes 1970, PG) |
|
| 134 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 135 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 136 |
Wild America 1997, PG) |
|
| 137 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 138 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 139 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 140 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 141 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 142 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 143 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 144 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 145 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 146 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 147 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 148 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 149 |
A Charlie Brown Christmas 1965, Unrated) |
|
| 150 |
American History X 1998, R) |
|
| 151 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 152 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 153 |
Crash 2005, R) |
|
| 154 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 155 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 156 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 157 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 158 |
Redbelt 2008, R) |
|
| 159 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 160 |
The Happening 2008, R) |
|
| 161 |
Sukiyaki Western Django 2007, R) |
|
| 162 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 163 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 164 |
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008, G) |



































































































































































