My Favorite Movies


  JPS88's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
In the Name of the Father 1993,  R)
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
Speed 1994,  R)
5
Mallrats 1995,  R)
6
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
7
Independence Day 1996,  PG-13)
8
Con Air 1997,  R)
9
Liar Liar 1997,  PG-13)
10
Armageddon 1998,  PG-13)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
12
The Truman Show 1998,  PG)
13
You've Got Mail 1998,  PG)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
15
The Green Mile 1999,  R)
16
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
17
Scary Movie 2000,  R)
18
The Replacements 2000,  PG-13)
19
X-Men 2000,  PG-13)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Shrek 2001,  PG)
22
8 Mile 2002,  R)
23
About a Boy 2002,  PG-13)
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
25
Ice Age 2002,  PG)
26
Resident Evil 2002,  R)
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
29
The Pianist 2002,  R)
30
Anger Management 2003,  PG-13)
31
Bad Santa 2003,  R)
32
Finding Nemo 2003,  G)
33
Just Married 2003,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
35
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
36
Stuck On You 2003,  PG-13)
37
The Matrix Revolutions 2003,  R)
38
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
39
Crash 2005,  R)
40
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
41
Eurotrip 2004,  R)
42
King Arthur 2004,  PG-13)
43
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
44
Miracle 2004,  PG)
45
Mr. 3000 2004,  PG-13)
46
National Treasure 2004,  PG)
47
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
48
Shrek 2 2004,  PG)
49
The Butterfly Effect 2004,  R)
50
The Notebook 2004,  PG-13)
51
The Punisher 2004,  R)
52
The Terminal 2004,  PG-13)
53
The Village 2004,  PG-13)
54
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
55
Shaun of the Dead 2004,  R)
56
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
57
Bad News Bears 2005,  PG-13)
58
Constantine 2005,  R)
59
Derailed 2005,  R)
60
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
61
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
62
Rent 2005,  PG-13)
63
Sin City 2005,  R)
64
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
65
The Devil's Rejects 2005,  R)
66
The Longest Yard 2005,  PG-13)
67
Walk the Line 2005,  PG-13)
68
Wedding Crashers 2005,  R)
69
Beerfest 2006,  R)
70
Cars 2006,  G)
71
Comeback Season 2006,  PG-13)
72
Final Destination 3 2006,  R)
73
Hoodwinked 2006,  PG)
74
Inside Man 2006,  R)
75
Pan's Labyrinth 2006,  R)
76
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
77
RV 2006,  PG)
78
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
79
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
80
The Departed 2006,  R)
81
The Illusionist 2006,  PG-13)
82
The Lake House 2006,  PG)
83
The Prestige 2006,  PG-13)
84
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
85
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
86
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
87
300 2007,  R)
88
Dead Silence 2006,  R)
89
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
90
Halloween 2007,  R)
91
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
92
Hot Fuzz 2006,  R)
93
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
94
Knocked Up 2007,  R)
95
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
96
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
97
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
98
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
99
Superbad 2007,  R)
100
Transformers 2007,  PG-13)
101
21 2008,  PG-13)
102
Coach Carter 2005,  PG-13)
103
Signs 2002,  PG-13)
104
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
105
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
106
Little Miss Sunshine 2006,  R)
107
The Dark Knight 2008,  PG-13)
108
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
109
Tropic Thunder 2008,  R)
110
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
111
RocknRolla 2008,  R)
112
Gran Torino 2008,  R)
113
The Spirit 2008,  PG-13)
114
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
115
Watchmen 2009,  R)
116
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
117
The Mist 2007,  R)
118
The Hangover 2009,  R)
119
Public Enemies 2009,  R)
120
Night of the Living Dead 1990,  R)
121
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
122
The Pink Panther 2006,  PG)
123
I Am Legend 2007,  PG-13)
124
Interview with the Vampire 1994,  R)
125
The Strangers 2008,  R)
126
Zombieland 2009,  R)
127
I Love You, Man 2009,  R)
128
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
129
Trick 'r Treat 2006,  R)
130
I Love You Beth Cooper 2009,  PG-13)
131
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
132
The Evil Dead 1981,  R)
133
Inglourious Basterds 2009,  R)
134
Hitler: The Rise of Evil 2003,  Unrated)
135
The Wrestler 2008,  R)
136
Pineapple Express 2008,  R)
137
Fluke 1995,  PG)
138
9 2009,  PG-13)
139
Reservoir Dogs 1992,  R)
140
Seven Pounds 2008,  PG-13)
141
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
142
Iron Man 2008,  PG-13)
143
The Shawshank Redemption 1994,  R)
144
Daybreakers 2009,  R)
145
Death Race 2008,  R)
146
District 9 2009,  R)
147
The Sorcerer's Apprentice 2010,  PG)
148
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
149
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
150
Exam 2008,  Unrated)
151
Iron Man 2 2010,  PG-13)
152
Inception 2010,  PG-13)
153
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
154
I Am Number Four 2011,  PG-13)
155
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
156
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
157
Kick-Ass 2010,  R)
158
Fight Club 1999,  R)
159
Toy Story 3 2010,  G)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. codeo31
    codeo31 posted 3 years ago

    nice list i agree on most of it