My Favorite Movies


  jpdelatorre's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
V for Vendetta 2006,  R)
3
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
4
Scent of a Woman 1992,  R)
5
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
6
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
7
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
8
300 2007,  R)
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
10
Cars 2006,  G)
11
Transformers 2007,  PG-13)
12
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
13
Without A Paddle 2004,  PG-13)
14
I Am Sam 2001,  PG-13)
15
Love Actually 2003,  R)
16
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
17
The Matrix 1999,  R)
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
19
Underworld 2003,  R)
20
XXX 2002,  PG-13)
21
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
22
8 Mile 2002,  R)
23
A Cinderella Story 2004,  PG)
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
25
American Pie 1999,  R)
26
Armageddon 1998,  PG-13)
27
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
28
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
29
Bad Boys II 2003,  R)
30
Batman Begins 2005,  PG-13)
31
Batman Returns 1992,  PG-13)
32
Black Hawk Down 2001,  R)
33
Blade 1998,  R)
34
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
35
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
36
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
37
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
38
Children of Men 2006,  R)
39
Closer 2004,  R)
40
Eurotrip 2004,  R)
41
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
42
Face/Off 1997,  R)
43
Failure to Launch 2006,  PG-13)
44
Gladiator 2000,  R)
45
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
46
Happy Feet 2006,  PG)
47
Half Baked 1998,  R)
48
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
49
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
50
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
52
High School Musical 2006,  G)
53
Hitch 2005,  PG-13)
54
Home Alone 1990,  PG)
55
Hook 1991,  PG)
56
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
57
Interview with the Vampire 1994,  R)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
60
Liar Liar 1997,  PG-13)
61
Finding Nemo 2003,  G)
62
The Incredibles 2004,  PG)
63
Monsters, Inc. 2001,  G)
64
Ratatouille 2007,  G)
65
Pretty Woman 1990,  R)
66
Apocalypto 2006,  R)
67
War of the Worlds 2005,  PG-13)
68
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
69
White Chicks 2004,  PG-13)
70
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
71
Zoolander 2001,  PG-13)
72
You've Got Mail 1998,  PG)
73
Van Helsing 2004,  PG-13)
74
Anger Management 2003,  PG-13)
75
Big Fish 2004,  PG-13)
76
Big Momma's House 2000,  PG-13)
77
Blades of Glory 2007,  PG-13)
78
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
79
Braveheart 1995,  R)
80
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
81
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
82
Constantine 2005,  R)
83
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
84
Date Movie 2006,  PG-13)
85
Aladdin 1992,  G)
86
Disturbia 2007,  PG-13)
87
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
88
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
89
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
90
Forrest Gump 1994,  PG-13)
91
Finding Neverland 2004,  PG)
92
Ghost Rider 2007,  PG-13)
93
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
94
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
95
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
96
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
97
Minority Report 2002,  PG-13)
98
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
99
Men in Black 1997,  PG-13)
100
Men in Black II 2002,  PG-13)
101
X-Men 2000,  PG-13)
102
There's Something About Mary 1998,  R)
103
The Waterboy 1998,  PG-13)
104
The Truman Show 1998,  PG)
105
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
106
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
107
Toy Story 1995,  G)
108
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
109
The Rock 1996,  R)
110
The Sound of Music 1965,  G)
111
Skinwalkers 2007,  PG-13)
112
Nancy Drew 2007,  PG)
113
Hard Candy 2005,  R)
114
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
115
Twister 1996,  PG-13)
116
Dante's Peak 1997,  PG-13)
117
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
118
Wedding Daze 2007,  R)
119
The Brave One 2007,  R)
120
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
121
The Invasion 2007,  PG-13)
122
No Reservations 2007,  PG)
123
Serenity 2005,  PG-13)
124
The Game Plan 2007,  PG)
125
Stardust 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments