Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jpablopp's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
a great story of self destruction, great acting
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
5
The Matrix 1999,  R)
6
V for Vendetta 2006,  R)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Sin City 2005,  R)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
13
Trainspotting 1996,  R)
14
The Neverending Story 1984,  PG)
15
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
16
28 Days Later 2002,  R)
17
Labyrinth 1986,  PG)
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
19
The Shining 1980,  R)
20
Blood Diamond 2006,  R)
21
Interview with the Vampire 1994,  R)
22
Snatch 2001,  R)
23
Big Fish 2004,  PG-13)
24
Unbreakable 2000,  PG-13)
25
Alien 1979,  R)
26
GoodFellas 1990,  R)
27
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
28
Seven (Se7en) 1995,  R)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
31
The Shawshank Redemption 1994,  R)
32
Swordfish 2001,  R)
33
The Others 2001,  PG-13)
34
Casino Royale 2006,  PG-13)
35
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
36
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
37
Constantine 2005,  R)
38
The Truman Show 1998,  PG)
39
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
inspiring Movie
40
The Incredibles 2004,  PG)
41
300 2007,  R)
300
a epic story, beatiful screen play, great camara!
42
Natural Born Killers 1994,  R)
43
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A masterpiece
44
I Am Legend 2007,  PG-13)
45
American Beauty 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments