My Favorite Movies


  jozrox2011's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
best film that stayed true to the book...ever
2
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Stuart Townsends best role ever as Anne Rices Lestat!!! *sighs*...RIP Aaliyah
3
Bloodrayne 2006,  R)
Bloodrayne
It was cool cept you could totally tell the blood was uber fake...
4
About Adam 2000,  R)
About Adam
Is it possible to be too big a fan of Stuarts work?
5
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Sean Connery and Stuart Townsend= best Irish actors ever
6
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
gotta give it up for this one-- first vampire movie ever made!
7
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
8
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
I couldnt stop laughing when the friend kept coming back with more skin gone! Eh, its a cheesy 80's movie but still...
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
The movie that officialized my mother's opinion of my insanity...but its still a good movie and stayed pretty much the same story of the book
10
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
I'm a sucker for Angelina Jolies movies!
11
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
"Blane? Thats a home appliance that's not a name!!" lol John Hughes is BRILLIANT!!
12
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Okay, whoever DOESNT like this movie must rot in hell!!
13
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
again, John Hughes is BRILLIANT!!
14
Trapped 2002,  R)
Trapped
The only thing that put me off was Stuart kissing his real life girlfriend...still a good movie of his though!
15
Shooting Fish 1997,  PG)
Shooting Fish
haha this movie was so funny...even though i prefer horror with Stuart Townsend.
16
Wonderland 1999,  R)
Wonderland
It was Ok for a Stuart Townsend movie, but it was an independant choppy shot film...eh.
17
Night Stalker 2005,  R)
Night Stalker
i have yet to see this one of stuarts films!!! i wll tho!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments