My Favorite Movies
Movies I love.
| joyouskiss's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 2 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 3 |
Transformers 2007, PG-13)
Such an exciting and breathe taking film! I was pleasantly surprised at the amazing 3-D CGI of the transformers. It's too cool for words! I worship Optimus Prime, leader of the Autobots. I recommend this to all transformer and sci-fi fans. It's a new favorite that I'll be watching often, so glad I bought it. |
|
| 4 |
X-Men Origins - Wolverine 2009, PG-13)
I love Wolverine and Gambit in the same film! They are so good at what they do and drop dead gorgeous. My only gripe about the film is that Gambit doesn't get much screen time. Although this is about Wolverine's past, how he became weapon X... It is nothing like the comic, this is more of an alternate storyline. Not gonna spoil it for anyone, worth owning for the x-men collection! |
|
| 5 |
Duelist (Hyeongsa) 2005, Unrated)
A favorite! I fell in love with this movie the first time I saw it. It's a love story, drama with comedy mixed in. Sad Eyes is chased by Namsoon an officer of the law because he is a thief and assumed he's mixed in with the fake coins conspiracy. Namsoon has chased him around throughout the film and eventually fell in love. Sad Eyes for some reason has no name and at the end was about to mention it but didn't, for shame. Such a sad ending, beautiful. |
|
| 6 |
Sukiyaki Western Django 2007, R)
One of my favorite Takeshi Miike movies! I was excited to see this western movie with english speaking Japanese characters. Yusuke plays one incrediably sexy sword weilding, gun slinging (white) Genji leader Yoshitune. Hideaki Ito made quite the handsome lone gunslinger with a quick trigger fingers. I was hooked! The action is fast and the style cool. I love the blend of kiminos and jeans, the costumes are in a word or two... fun and sexy. I was sad at the ending, then again... Snow and blood, white and red are quite fluid and blends well together. So fitting. I, like many women fans wanted the Genji leader Yoshitune to win at the end... after all he was the only one left standing... or so I thought. Suiyaki Western Django is worth having in my western / foreign movie collection. I encourage y'all to check it out. |
|
| 7 |
Last Order: Final Fantasy VII 2005, Unrated) |
|
| 8 |
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X) 2001, Unrated) |
|
| 9 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985, Unrated) |
|
| 10 |
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000, R) |
|
| 11 |
Ark 2003, Unrated) |
|
| 12 |
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001, Unrated) |
|
| 13 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004, Unrated) |
|
| 14 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003, Unrated) |
|
| 15 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004, Unrated) |
|
| 16 |
Darkside Blues 1994, Unrated) |
|
| 17 |
Pet Shop of Horrors 1999, Unrated) |
|
| 18 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R) |
|
| 19 |
Cowboy Bebop - Session 1 2000, Unrated) |
|
| 20 |
Death Note (Desu nôto) 2006, Unrated) |
|
| 21 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) , Unrated)
Death Note is amazingly cool! It's a good thing that such notebook doesn't exist... The CGI character of the Death creature is very realistically done and is twisted, it has its dark humor. I look forward to seeing the sequel. Another movie that comes to mind when I watch this is Devilman live action. |
|
| 22 |
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007, Unrated) |
|
| 23 |
L: Change the World 2008, Unrated) |
|
| 24 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 25 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 26 |
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006, PG) |
|
| 27 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 28 |
Legend 1986, PG) |
|
| 29 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 30 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 31 |
Dragonheart - A New Beginning 2000, PG) |
|
| 32 |
Dragonslayer 1981, PG)
Unlike the cheesy dragon movies, this is a serious one and worth owning a copy of. Girls were being sacrificed to the dragon for peace, they were chosen by lottery. However it was rigged and the king's daughter was always spared. A youthful dragonslayer happened to discover the truth and once the princess found out, at next lottery she gave herself to the dragon willingly... The dragonslayer tried to keep her from sacrificing herself but was too late for by the time he came to rescue the princess from the cave, the baby dragons had been devouring her. In anger he slayed the babies and angered the mother and was forced to fight her. |
|
| 33 |
Eragon 2006, PG)
I haven't read the Eragon book, so I don't know all the things left out of the movie, and I know its alot. For someone so young to write such a wonderful dragon story, I hope they continue to put the next novel to film! Sphiria is a beautiful blue dragon with feathery like wings, unlike all other dragon movies that show leathery wings like bats. |
|
| 34 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 35 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 37 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 38 |
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) 2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Beastmaster 1982, PG) |
|
| 40 |
Beastmaster 2: Through the Portal of Time 1991, PG-13) |
|
| 41 |
Aragami 2002, Unrated) |
|
| 42 |
Death Trance 2005, R) |
|
| 43 |
Gen-X Cops (Dak ging san yan lui) 1999, R) |
|
| 44 |
Tejing xinrenlei 2 (Gen-X Cops 2) (Gen-Y Cops) 2000, R) |
|
| 45 |
Kibakichi 2004, R) |
|
| 46 |
Kibakichi 2 2004, R) |
|
| 47 |
Onmyoji 2001, R) |
|
| 48 |
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005, R)
A tragic love story. A male and female of different clans can't be together due to their clan's history of warring with each other. They try to break that cycle, 5 best warriors from each clan were chosen to fight each other and the winner gets to meet the empreor and plead their case to end the war for good. Alas it's just not meant to be, for if they don't fight then what life is there? They spend their life trained for battle, such is the nature of Shinobi. |
|
| 49 |
Shogun's Samurai - The Yagyu Clan Conspiracy 1978, Unrated)
An interesting take on the Yagyu Clan. Jubei Yagyu is my favorite character played by Sonny Chiba. He has this sort of innocence about him, he's sweet and funny and very handsome and quite the samurai. In this story Jubei loses his left eye in a fight defending his father from another samurai but in Reborn from Hell, he loses his eye sparring with his father as a boy. In this case, the father is the evil conspiracing bastard who has turned two brothers against eachother for Shogun place and Yagyu gets to be the teacher of the turned bad prince. Many innocence people and clans were used and killed by Yagyu and this evil prince turned Shogun... All for the sake of keeping the Yagyu school which is the dream of Jubei's father. In the end finding the truth to be thus, Jubei angerly confronted his father with the severed head of his so called prince. Yagyu lost his mind. My only disappointment is that it's not showing enough of Jubei/Sonny Chiba. |
|
| 50 |
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) 2000, PG-13) |
|
| 51 |
Cheongpung myeongwol (Sword in the Moon) 2003, Unrated)
I love this movie, its a favorite for me. At first it was mildly confusing as to what was going on but as the movie progressed it became clearer. Sword in the Moon has amazing swordmanship, samurai action, story and armor/clothing. |
|
| 52 |
Gohatto (Taboo) 2000, Unrated) |
|
| 53 |
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003, R)
Hilariously cute! This has nothing to do with Vampire Effect with Jackie Chan. It's more about Mistresses and male slaves and a love story twisted around it. It's about twin sisters love of the same man. One twin truly loves the man and he her, but he didn't know she had a twin sister and bed her. In a rage the twin sisters cursed eachother, true one was killed and became spirit, the other an evil mistress and all the men became slaves. |
|
| 54 |
Versus 2000, R) |
|
| 55 |
The White Dragon 2004, PG-13) |
|
| 56 |
Warriors From the Magic Mountain (Zu Mountain: New Legend of the Zu Mountain Swordsmen) (Xin shu shan jian ke) 1983, Unrated) |
|
| 57 |
Kagen no tsuki (Last Quarter) 2004, Unrated) |
|
| 58 |
Moon Child 2004, Unrated) |
|
| 59 |
The Kindred 1987, R) |
|
| 60 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 61 |
Vampires 1998, R) |
|
| 62 |
Dracula 2000 2000, R) |
|
| 63 |
Dracula Vol 2 2005, Unrated) |
|
| 64 |
Dracula 3 - Legacy 2004, R) |
|
| 65 |
Blade 1998, R) |
|
| 66 |
Blade II 2002, R) |
|
| 67 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 68 |
Twilight 2008, PG-13)
I find this new vampire saga exciting. Although it doesn't do the books justice. In this film the vampire Edward is not the strong adonis badass but good guy like in the book, here he is whiny, immature, not cool, cradle robbing vampire. Peter Facinelli is the sexiest vampire, doctor of this era! Purrr! Looking forward to New Moon. |
|
| 69 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 70 |
The Twilight Saga: Eclipse 2010, PG-13) |
|
| 71 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 72 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 73 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 74 |
Perfect Creature 2006, R)
Perfect Creatures is on similiar vein as Night Watch, both being novels by same arthur before made into film. A alternate new zealand, place where vampires are the servants of humans, their protector but undere the surface is something else. Vampire made virus is spreadinf rom a rebellious vampire, killing people in similar fasion of the disease influenza. The rebellious vampire Edward hates that he was raised to protect and serve humanity, being taken from his mother as a baby and raised by the church. His half brother, the good vampire Silus is forced to hunt Edward, eventually discovering truth the church kept from him, he became the hunted himself. |
|
| 75 |
Underworld 2003, R) |
|
| 76 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 77 |
Underworld: The Rise of the Lycans 2009, R) |
|
| 78 |
Dracula 1979, R) |
|
| 79 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 80 |
Blood and Donuts 1995, R) |
|
| 81 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 82 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 83 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 84 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 85 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 86 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 87 |
Peter Benchley's Creature 1998, Unrated) |
|
| 88 |
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987, Unrated) |
|
| 89 |
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) 1990, Unrated) |
|
| 90 |
Erotic Ghost Story III (Liao zhai san ji zhi deng cao he shang) 1992, Unrated) |
|
| 91 |
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004, R) |
|
| 92 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 93 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG)
Fascinating! Lots of action and funny moments... The silver surfer is very cool and I look forward to Silver Surfer movie should it be in the works. It's good to see the F4 team working together to stop the threat of Galactus with the Silver Surfer making the ultimate sacrifice in the end. It has its moments of sadness and insanity. A lot better than the first F4 movie. |
|
| 94 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 95 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13)
So exciting! This is my favorite Hellboy movie. I love that they included the Elves and the fantastical world that has been disconnected from reality for so long, other than hellboy, Abe Sapiens, other imaginable creatures and nightmares are finally shown. It's a wonderful movie and fun to watch repeatedly. I bought the 3 discs limited edition of this movie. So worth owning. |
|
| 96 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 97 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 98 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 99 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13)
I love this film! It's quite a rollercoaster ride of action and emotions. It'll keep you laughing and crying throughout the movie. I utterly worship Optimus Prime and adore Bumblebee. Totally exciting and cool. Lots of new and familiar Autobots and Decepticons. Much mayhem and destruction! I had to buy this for my collection, two thumbs up! Mouth dropping Awesome! |
|
| 100 |
Doom 2005, R) |
|
| 101 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 102 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007, R)
A atrocious man flick, they just showed another way to violate the female species, this would get NO stars from me. But I loved the first AVP and love this too for the AVP and prealien hybrid, its freaking cool. This gets stars for it keeping the gore and blood and adult rating as the Predator series are known for. It's just a little disappointing that most of it is in the dark, hard to see and not enough visuals on the Predators and prealien. All in all I still liked the movie. |
|
| 103 |
Predator 1987, R) |
|
| 104 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 105 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 106 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 107 |
The Crow 1994, R) |
|
| 108 |
The Crow: City of Angels 1996, R) |
|
| 109 |
Constantine 2005, R) |
|
| 110 |
The Prophecy 1995, R) |
|
| 111 |
The Prophecy II: Ashtown 1998, R) |
|
| 112 |
The Prophecy 3: The Ascent 2000, R) |
|
| 113 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 114 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 115 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 116 |
Pirates of the Caribbean 4 2012, Unrated) |
|
| 117 |
Pirates (Edited Version) 2005, R) |
|
| 118 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 119 |
In the Realm of the Senses 2009, NC-17) |
|
| 120 |
Kama Sutra: A Tale of Love 1996, R) |
|
| 121 |
The Lover (L'amant) 1992, R) |
|
| 122 |
Tempted 2003, R) |
|
| 123 |
Water 2005, PG-13) |






















































































































