Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  joyestel's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
favorite book, favorite movie
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
The Last Samurai 2003,  R)
5
Children of Dune ,  Unrated)
6
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) 2001,  PG-13)
7
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji) 2005,  PG-13)
8
Dororo 2007,  Unrated)
Dororo
I really like this movie... although the girl seems to me a little annoying... but the story is great, and so were the actors. I hope they'll make part 2.
9
August Rush 2007,  PG)
August Rush
"I believe in music the way some people believe in fairy tales."
This is truly one of the best movies. I just love it. and the soundtrack is just... wonderful.
10
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
so sad... but a very beautiful movie. one of my vafourite fantasy films.
11
The Celestine Prophecy 2006,  PG)
The Celestine Prophecy
A truly great movie! it helps understand the life around us, that is more than meets the eye.
12
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (A Millionaire's First Love) 2006,  Unrated)
13
Somewhere in Time 1980,  PG)
14
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
this truly made me cry... T_T
15
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
the best anime ever
16
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
17
Dragonheart 1986,  PG-13)
18
50 First Dates 2004,  PG-13)
19
Merlin 1998,  PG)
20
Tada, kimi wo aishiteru (Heavenly Forest) 2006,  Unrated)
Tada, kimi wo aishiteru (Heavenly Forest)
great movie... very touching... especially the end... T_T ... and I just love that photo... God, Japanese people are so... can't they make at least one movie with a happy ending?

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. gyva3991
    gyva3991 posted 2 years ago

    I've seen Millionaires First love already, on your suggestion, and really thanks, cuz I totally loved this movie, made me cry this movie...