My Favorite Movies


  1. joydhoom
  2. JOydeep

Give list a short description

  joydhoom's Rating My Rating
1
Bombay 2 Bangkok 2007,  Unrated)
2
Dil Dosti Etc 2007,  Unrated)
3
Dil Jo Bhi Kahey... 2005,  Unrated)
4
Dil Ne Jise Aapna Kaha 2004,  Unrated)
5
Hum Tum Pe Marte Hain 1999,  Unrated)
6
Dil Hai Tumhaara 2002,  G)
7
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
8
Dil Se 1998,  G)
9
Hum Tum 2004,  Unrated)
10
Maine Dil Tujhko Diya 2003,  Unrated)
11
Kyaa Dil Ne Kahaa 2002,  Unrated)
12
Rehnaa Hai Terre Dil Mein 2001,  Unrated)
13
Hum Ho Gaye Aap Ke 2001,  Unrated)
14
Har Dil Jo Pyar Karega 2000,  Unrated)
15
Dulhan Hum Le Jayenge 1999,  Unrated)
16
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997,  Unrated)
17
Dil Tera Aashiq 1993,  Unrated)
18
Hum Hain Rahi Pyar Ke (We Are Travellers on the Path of Love) 1993,  Unrated)
19
Dil Ka Kya Kasoor 1992,  Unrated)
20
Dil 1990,  Unrated)
21
Bade Dil Wala 1983,  Unrated)
22
Na Tum Jaano Na Hum 2002,  Unrated)
23
Dil Hai Ki Manta Nahin (The Heart Refuses to Listen) 1998,  Unrated)
24
Tere Naam 2003,  Unrated)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
The Matrix 1999,  R)
29
Mean Girls 2004,  PG-13)
30
American History X 1998,  R)
31
Back to the Future 1985,  PG)
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
33
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
34
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
35
Remember the Titans 2000,  PG)
36
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
37
Titanic 1953,  Unrated)
38
Titanic 1943,  Unrated)
39
Titanic 1996,  PG-13)
40
Titanic (L' Acciaio Formidabile) 1915,  Unrated)
41
Singh Is Kinng (S.I.K.) 2008,  Unrated)
Singh Is Kinng (S.I.K.)
Its a great Movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments