My Favorite Movies


  joycooper1's Rating My Rating
1
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
I'm just a romantic at heart. I loved the original and really like this sequel too. A real girly night in film.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Obviously the best film ever made! No. 1!
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Batman is the best! This film is absolutely amazing! The best Batman film yet, with all the gossip to be true... yes, Heath Ledger does deserve that posthumous Oscar!
4
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
5
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Brilliant soundtrack, great 80s film.
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
They're all growing up and the story just gets better.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
My favorite superhero - much better than the previous one!
8
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Fantastic sci-fi horror. With a bit of lurve thrown in!
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Mmmmm, sexy Russell Crowe!
10
Criminal 2004,  R)
Criminal
Great acting but it reminded me of an episode of 'Hustle'. Diego Luna is lovely as usual!
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Absolutely fantastic! I only wish I saw this on the big screen, I can only imagine how brilliant the special effects would be in the actual cinema! Shia is his usual brilliantly witty self and raises the film above any average effects film. No wonder my kids can sit through the whole thing without needing a single toilet break! That's surely a sign of a great film!
12
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Oooh, goosebumps! Although not as good as the book ( but what film ever is?) the vampires themselves certainly lived up to their written reputations - heartflutterings and gasps all round! A wonderful unique retelling of the Romeo and Juliet story that really gets any red-blooded girl/woman dying to meet a vampire! Love it - too much!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments