My Favorite Movies


  1. jovempaz
  2. Joana

Give list a short description

  jovempaz's Rating My Rating
1
8 1/2 1963,  Unrated)
2
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Masterpiece!!
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Volver 2006,  R)
6
Irreversible 2002,  Unrated)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
9
Crash 2005,  R)
10
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole)
Piece of art!!
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
12
Tierra (Earth) 1996,  Unrated)
13
Boys Don't Cry 1999,  R)
14
Schindler's List 1993,  R)
15
American Beauty 1999,  R)
16
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) 2005,  Unrated)
17
Carandiru 2003,  R)
18
The Constant Gardener 2005,  R)
19
Lady in the Water 2006,  PG-13)
20
Amores Perros 2000,  R)
21
Closer 2004,  R)
22
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
23
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
24
Out of Africa 1985,  PG)
25
Happiness 1998,  NC-17)
26
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
27
Hero 2002,  PG-13)
28
Spirited Away 2001,  PG)
29
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
30
Munich 2005,  R)
31
Black Cat, White Cat ,  R)
32
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
33
Forrest Gump 1994,  PG-13)
34
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
35
Capote 2005,  R)
36
The Jacket 2005,  R)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
21 Grams 2003,  R)
39
The Village 2004,  PG-13)
40
Fight Club 1999,  R)
41
Memento 2000,  R)
42
The English Patient 1996,  R)
43
Paradise Now 2005,  PG-13)
44
The Hours 2002,  PG-13)
45
Magnolia 1999,  R)
46
Match Point 2005,  R)
47
Before Sunset 2004,  R)
48
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
49
Eureka (Yûreka) 2000,  Unrated)
50
Big Fish 2004,  PG-13)
51
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
52
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
53
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
54
Hard Candy 2005,  R)
55
Requiem for a Dream 2000,  R)
56
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
57
Pi 1998,  R)
58
Swimming Pool 2003,  R)
59
Underground 1995,  Unrated)
60
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
61
Waking Life 2001,  R)
62
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) 2005,  Unrated)
63
Cows (Vacas) 1992,  Unrated)
64
Gladiator 2000,  R)
65
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
66
Tideland 2005,  R)
67
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
68
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
69
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
70
The Notebook 2004,  PG-13)
71
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
72
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
"-You still have the keys?
-Yeah... I always remember what you said about never throwing them away, about never closing those doors forever. I remember
-Sometimes, even if you have the keys those doors still can't be opened, can they?
-Even if the door is open the person you're looking for may not be there."
73
No Country for Old Men 2007,  R)
74
Atonement 2007,  R)
75
Trainspotting 1996,  R)
76
The Fountain 2006,  PG-13)
77
Paprika 2006,  R)
78
2046 2004,  R)
79
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
80
Pan's Labyrinth 2006,  R)
81
Babel 2006,  R)
82
Lost In Translation 2003,  R)
83
The Departed 2006,  R)
84
Elizabeth 1998,  R)
85
Juno 2007,  PG-13)
86
Eastern Promises 2007,  R)
87
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
88
The Bridge 2006,  R)
89
Little Miss Sunshine 2006,  R)
90
Alice (A Espera De Alice) 2005,  Unrated)
91
Death at a Funeral 2007,  R)
92
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
93
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
94
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
95
The Elephant Man 1980,  PG)
96
Quem Espera por Sapatos de Defunto Morre Descalço 1971,  Unrated)
97
Dancer in the Dark 2000,  R)
98
The Virgin Suicides 1999,  R)
99
Water 2005,  PG-13)
100
Earth 1998,  Unrated)
101
Before Sunrise 1995,  R)
102
Sense and Sensibility 1995,  PG)
103
Eraserhead 1977,  R)
104
East of Eden 1955,  PG)
105
La Strada (The Road) 1954,  PG)
106
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
107
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
108
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
109
The Lives of Others 2006,  R)
110
I'm Not There 2007,  R)
111
Control 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments