Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jossie88ojo's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Now why do you think that this is my all time favorite
2
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
Really Good, I mean it would be as I would have wanted it if I was to marry a prince.
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Now this film is just brilliant, really lost count of how many times i have watched this.
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Love It, Great story telling of Cinderella. Has a lot of indept and funny to. Cinderella was a girly girl after all.
5
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
OMG, I want a husband like Him. Serious, Life would just be perfect. If I was to wish for the perfect husband in one word it would be Rhett Butler
6
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
It's ok.
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Now why do you think this is one of my favorite
8
Step Up 2006,  PG-13)
9
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
I so love this film. I mean It just sums up the Zorro story. From a nobody to a legend
10
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
LOVE it, i can watch it over and over again
11
Joseph 1995,  Unrated)
Joseph
If I'm right about this film. It is brilliant
12
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
LOVE it, i can watch it over and over again
13
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
14
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
15
Princess Diana: The Uncrowned Queen 2001,  Unrated)
16
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
LOVE it, i can watch it over and over again just brilliant i'll say.
17
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
18
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
19
King David 1985,  PG-13)
King David
It's a brilliant movie.
20
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
It's a brilliant movie
21
The Next Karate Kid 1994,  PG)
The Next Karate Kid
Who said girls can't kick or fight. beat that.
22
The Parent Trap 1961,  G)
23
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
24
King Arthur 2004,  PG-13)
25
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Have it and love it, good thing to it proves that no matter what good people make it in the end, no matter how long it takes
26
The Bible 1966,  G)
The Bible
LOVE it, i can watch it over and over again just brilliant i'll say
27
The Passion of the Christ 2004,  R)
28
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
LOVE it, i can watch it over and over again and sing along too. just brilliant i'll say
29
Jesus Christ Superstar 2000,  Unrated)
30
Esther 2000,  Unrated)
31
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
LOVE it, i can watch it over and over again just brilliant i'll say
32
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
LOVE it, i can watch it over and over again just brilliant i'll say
33
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella 1976,  G)
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella
I so love this film. i grew up with it. been lookin for it for ages now. and i'm glad i have found it. now i'm off to the shop to buy it. luv ya
34
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
this is one of my favorite bible stories. u c girls rules and can be used by God even with difficult matters and when no one dears enter the kings court.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments