My Favorite Movies


  joskielove's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
2
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
4
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
5
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
6
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
7
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
8
Transporter 2 2005,  PG-13)
9
The Transporter 2002,  PG-13)
10
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
11
Hero 2002,  PG-13)
12
Kung Fu Hustle 2004,  R)
13
Azumi 2003,  Unrated)
14
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
15
The Animal 2001,  PG-13)
16
Click 2006,  PG-13)
17
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
18
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
19
The One 2001,  PG-13)
20
Child's Play 1988,  R)
21
Child's Play 2 1990,  R)
22
Child's Play 3 1991,  R)
23
Seed Of Chucky 2004,  R)
24
Bride of Chucky 1998,  R)
25
Friday the 13th 1980,  R)
26
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
27
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
28
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
29
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
30
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
31
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
32
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
33
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
34
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000,  R)
35
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
36
Cube 1997,  R)
37
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
38
Cube Zero 2004,  R)
39
Scary Movie 2000,  R)
40
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
41
Scary Movie 2 2001,  R)
42
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
43
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
44
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
45
The Waterboy 1998,  PG-13)
46
The Green Mile 1999,  R)
47
Freddy Got Fingered 2001,  R)
48
Billy Madison 1995,  PG-13)
49
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
50
Hellraiser 1987,  R)
51
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
52
Hellraiser - Deader 2004,  R)
53
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
54
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
55
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
56
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
57
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
58
Candyman 1992,  R)
59
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
60
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
61
Hot Shots! 1991,  PG-13)
62
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
63
The Hot Chick 2002,  PG-13)
64
Final Destination 2000,  R)
65
Final Destination 3 2006,  R)
66
Final Destination 2 2003,  R)
67
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
68
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
69
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled 2002,  R)
70
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 2001,  R)
71
Alien 1979,  R)
72
Aliens 1986,  R)
73
Alien Resurrection 1997,  R)
74
Alien3 1992,  R)
75
Alien Nation 1988,  R)
76
Predator 1987,  R)
77
Predator 2 1990,  R)
78
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
79
American History X 1998,  R)
80
Fight Club 1999,  R)
81
The Whole Nine Yards 2000,  R)
82
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
83
Dogma 1999,  R)
84
Get Shorty 1995,  R)
85
Be Cool 2005,  PG-13)
86
Revolver 2005,  R)
87
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
88
Mean Machine 2001,  R)
89
The Longest Yard 2005,  PG-13)
90
Groundhog Day 1993,  PG)
91
Bad Santa 2003,  R)
92
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
93
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
94
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
95
Snatch 2001,  R)
96
Scanners 1981,  R)
97
Scanners II: The New Order 1991,  R)
98
Silent Hill 2006,  R)
99
Joe Dirt 2001,  PG-13)
100
Hannibal 2001,  R)
101
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
102
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
103
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
104
Species 1995,  R)
105
Species II 1998,  R)
106
Species III 2004,  R)
107
Origin of the Species 1998,  R)
108
EdTV 1999,  PG-13)
109
The Truman Show 1998,  PG)
110
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
111
The Red Dwarf 1998,  R)
112
Dawn of the Dead 2004,  R)
113
Dawn of the Dead 1978,  R)
114
The Devil's Rejects 2005,  R)
115
The Lord of the Rings 1978,  PG)
116
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
117
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
118
Lord of War 2005,  R)
119
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
120
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
121
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
122
Rocky 1976,  PG)
123
Rocky II 1979,  PG)
124
Rocky III 1982,  PG)
125
Rocky IV 1985,  PG)
126
Rocky V 1990,  PG-13)
127
Rocky Balboa 2006,  PG)
128
D.O.A. 1988,  R)
129
The Matrix 1999,  R)
130
The Matrix Reloaded 2003,  R)
131
The Matrix Revolutions 2003,  R)
132
Ghost Ship 2002,  R)
133
Assault on Precinct 13 1976,  R)
134
Monster's Ball 2001,  R)
135
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
136
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
137
The 13th Warrior 1999,  R)
138
Blade 1998,  R)
139
Blade II 2002,  R)
140
Blade: Trinity 2004,  R)
141
Blade Runner 1982,  R)
142
The Goonies 1985,  PG)
143
The Girl Next Door 2004,  R)
144
Shallow Grave 1994,  R)
145
Shallow Hal 2001,  PG-13)
146
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
147
28 Days Later 2002,  R)
148
Hellboy 2004,  PG-13)
149
V for Vendetta 2006,  R)
150
King Kong 1933,  Unrated)
151
King Kong 2005,  PG-13)
152
High Fidelity 2000,  R)
153
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
154
Beverly Hills Cop 1984,  R)
155
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
156
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
157
Snake Eyes 1998,  R)
158
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
159
Pulp Fiction 1994,  R)
160
Reservoir Dogs 1992,  R)
161
Jackie Brown 1997,  R)
162
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
163
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
164
Who Am I? ,  PG-13)
165
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
166
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
167
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
168
Speed 1984,  Unrated)
169
Brain Dead 1989,  R)
170
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
171
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
172
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
173
Hackers 1995,  PG-13)
174
Crank 2006,  R)
175
The Amityville Horror 2005,  R)
176
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
177
Aeon Flux 2005,  PG-13)
178
Underworld 2003,  R)
179
Underworld: Evolution 2006,  R)
180
Big Daddy 1999,  PG-13)
181
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
182
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
183
Bedazzled 1968,  PG-13)
184
Bedazzled 2000,  PG-13)
185
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
186
13 Ghosts 1960,  Unrated)
187
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
188
Nacho Libre 2006,  PG)
189
Black Hawk Down 2001,  R)
190
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
191
Shark Tale 2004,  PG)
192
House of 1000 Corpses 2002,  R)
193
School of Rock 2003,  PG-13)
194
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
195
Jackass: Number Two 2006,  R)
196
The Wicker Man 2006,  PG-13)
197
Little Man 2006,  PG-13)
198
She's the Man 2006,  PG-13)
199
The Boogie Man Will Get You 1942,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments