My Favorite Movies


  josh808's Rating My Rating
1
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
2
Serpico 1973,  R)
3
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
Superb acting by Pacino. The story is gripping and entertaining.
4
Punch-Drunk Love 2002,  R)
5
Owning Mahowny 2003,  R)
Owning Mahowny
PSH is the master of playing a self-destructing desperately unhappy guy who is addicted to the sensation losing.
6
Magnolia 1999,  R)
7
Rushmore 1998,  R)
8
Casino 1995,  R)
9
Primer 2003,  PG-13)
10
Happiness 1998,  NC-17)
11
Scarface 1983,  R)
12
GoodFellas 1990,  R)
13
Memento 2000,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Matrix 1999,  R)
16
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
gets better each time I watch it
17
Training Day 2001,  R)
18
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
19
Vertigo 1958,  PG)
20
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
21
True Romance 1993,  R)
22
Cool Hand Luke 1967,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments