My Favorite Movies


  josepitin's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
2
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
3
American Beauty 1999,  R)
4
Back to the Future 1985,  PG)
5
Back to the Future Part II 1989,  PG)
6
Back to the Future Part III 1990,  PG)
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
8
Big Fish 2004,  PG-13)
9
Braveheart 1995,  R)
10
Chicago 2002,  PG-13)
11
Children of Men 2006,  R)
12
City of Angels 1998,  PG-13)
13
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
14
Crash 2005,  R)
15
Cruel Intentions 1999,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Gladiator 2000,  R)
20
Good Will Hunting 1997,  R)
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
22
Home Alone 1990,  PG)
23
Ice Age 2002,  PG)
24
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
26
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
28
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
29
Memento 2000,  R)
30
Minority Report 2002,  PG-13)
31
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
37
Rocky 1976,  PG)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
39
Shrek 2001,  PG)
40
Signs 2002,  PG-13)
41
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
42
Spider-Man 2002,  PG-13)
43
The Breakfast Club 1985,  R)
44
The Butterfly Effect 2004,  R)
45
The Illusionist 2006,  PG-13)
46
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
47
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
48
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
49
The Matrix 1999,  R)
50
The Matrix Reloaded 2003,  R)
51
The Matrix Revolutions 2003,  R)
52
The Passion of the Christ 2004,  R)
53
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
54
The Village 2004,  PG-13)
55
Trainspotting 1996,  R)
56
Vanilla Sky 2001,  R)
57
X-Men 2000,  PG-13)
58
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
One of the best movies ever!
59
X2: X-Men United 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments