My Favorite Movies


  JosephVisit's Rating My Rating
1
Rogue 2008,  R)
2
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Shooter 2007,  R)
5
Night at the Museum 2006,  PG)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
8
King Kong 2005,  PG-13)
9
Mysterious Island 2005,  Unrated)
10
The Polar Express 2004,  G)
11
Dawn of the Dead 2004,  R)
12
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
13
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
14
Dinocroc 2004,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Darkness Falls 2003,  PG-13)
17
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
18
Resident Evil 2002,  R)
19
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
20
Jeepers Creepers 2001,  R)
21
Crocodile 2: Death Swamp 2001,  R)
22
Evolution 2001,  PG-13)
23
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
24
Nang nak 1999,  Unrated)
25
Deep Blue Sea 1999,  R)
26
Merlin 1998,  PG)
27
Peter Benchley's Creature 1998,  Unrated)
28
Deep Rising 1998,  R)
29
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
30
Anaconda 1997,  PG-13)
31
Independence Day 1996,  PG-13)
32
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
33
Twister 1996,  PG-13)
34
Jumanji 1995,  PG)
35
The Last Outlaw 1994,  R)
36
Jurassic Park 1993,  PG-13)
37
The Fugitive 1993,  PG-13)
38
Stephen King's It 1990,  Unrated)
39
Night of the Living Dead 1990,  R)
40
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
41
Dawn of the Dead 1978,  R)
42
Jaws 2 1978,  PG)
43
Jaws 1975,  PG)
44
Rooster Cogburn 1975,  PG)
45
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
46
Support Your Local Sheriff 1969,  G)
47
MacKenna's Gold 1968,  PG)
48
The War Wagon 1967,  Unrated)
49
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
50
Custer of the West 1968,  G)
51
McLintock! 1963,  Unrated)
52
Jason and the Argonauts 1963,  G)
53
How the West Was Won 1962,  G)
54
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
55
Horror Hotel 1960,  PG-13)
56
Mysterious Island 1961,  PG)
57
Swiss Family Robinson 1960,  G)
58
The Alamo 1960,  Unrated)
59
The 7th Voyage of Sinbad 1958,  G)
60
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
61
Old Yeller 1957,  G)
62
Attack of the Crab Monsters 1957,  Unrated)
63
Moby Dick 1956,  Unrated)
64
The Searchers 1956,  Unrated)
65
The Indian Fighter 1955,  Unrated)
66
The Man From Laramie 1955,  Unrated)
67
Shane 1953,  Unrated)
68
Treasure Island 1950,  G)
69
The Thief of Bagdad 1940,  Unrated)
70
Gone With the Wind 1939,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments