My Favorite Movies


  josefanitiva's Rating My Rating
1
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
The Game Plan is a 2007 feature film directed by Andy Fickman and starring Dwayne "The Rock" Johnson.
2
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
See No Evil is a 2006 horror film directed by Gregory Dark, written by Dan Madigan, produced by Joel Simon, and starring professional wrestler Kane (Glen Jacobs). It is the first major film produced by WWE Films and was released by Lions Gate Films on May 19, 2006.
3
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Batman Returns is a 1992 superhero thriller film based on the Batman character created by Bob Kane and Bill Finger. It is the second Batman film, and the last in the series to be directed by Tim Burton and to star Michael Keaton as Bruce Wayne / Batman. The departure of Burton and Keaton paved the way for the Joel Schumacher films. It was also the first film to feature Dolby Digital technology when it debuted in mid 1992.
4
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Batman Begins is a 2005 superhero film based on the fictional DC Comics character Batman. Christopher Nolan directed the film, which stars Christian Bale as Batman, as well as Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Katie Holmes, Cillian Murphy and Morgan Freeman. The film reboots the Batman film series, telling the origin story of the character with inspirations from classic comic book storylines such as Batman: The Man Who Falls, Batman: Year One, and Batman: The Long Halloween.
5
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Superman Returns is a 2006 superhero film based on the fictional DC Comics character Superman. It was directed by Bryan Singer and stars Brandon Routh, Kate Bosworth and Kevin Spacey. The screenplay was written by Michael Dougherty & Dan Harris, based on a story by Bryan Singer, Dan Harris and Michael Dougherty.
6
Bratz: The Movie 2007,  PG)
Bratz: The Movie
Bratz: The Movie (or simply Bratz) is a live action feature film based on cartoon characters and dolls of the same name that was released to theaters on August 3, 2007. The film is rated PG by the MPAA for thematic elements. It opened at #9 at the box office and earned $4.3 million in U.S. ticket sales in its opening weekend.
7
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
The Marine is a 2006 action film starring professional wrestler John Cena. The film was directed by John Bonito, written by Michelle Gallagher and Alan B. McElroy and produced by Joel Simon.
8
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
Hulk is a 2003 superhero film based on the comic book series The Incredible Hulk published by Marvel Comics. It was directed by Ang Lee and stars Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Josh Lucas and Nick Nolte.
9
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
The Fantastic Four is a fictional superhero team appearing in comic books published by Marvel Comics. The group debuted in The Fantastic Four #1 (Nov. 1961), which helped to usher a new naturalism in the medium. They were the first superhero team created by writer/editor Stan Lee and artist/co-plotter Jack Kirby.
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer is a 2007 superhero film, and sequel to the 2005 film Fantastic Four. Both films are based on the comic book of the same name. The film was directed by Tim Story, who also directed the original. Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans, Michael Chiklis, Julian McMahon and Kerry Washington reprised their roles from the first film.
11
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
Sonny Koufax (Sandler) is a carefree slob who has never much taken to adult responsibilities. He studied law in school but never pursued a career and didn't finish his exams. However, as his old buddies start getting married including one of his gay friends who has a lifetime partner, drifting away, and his fed up girlfriend leaves him for a much older man, Sonny realizes that if he doesn't do something soon, he could end up all alone for the rest of his life.
12
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory)
The House of the Dead 2 is a light gun arcade game with a horror theme and the first sequel to the House of the Dead series of video games, developed by Sega for video arcades in 1998 and later ported to the Dreamcast, PC, and Xbox as an unlockable bonus in The House of the Dead III, and will appear in the upcoming compilation House of the Dead 2 & 3 Return for Wii. The Dreamcast version became one of the few Sega All Stars titles.
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Spider-Man is a 2002 American superhero film based on the fictional Marvel Comics character Spider-Man. The film is the first in the Spider-Man film series. The film was written by David Koepp, and directed by Sam Raimi. It stars Tobey Maguire, Kirsten Dunst and Willem Dafoe.
14
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Spider-Man 2 is a 2004 American superhero film directed by Sam Raimi, written by Alvin Sargent and developed by Alfred Gough, Miles Millar, David Koepp and Michael Chabon. It is the second film in the Spider-Man film franchise based on the fictional Marvel Comics character Spider-Man, which saw the return of Tobey Maguire, Kirsten Dunst, and James Franco to their respective lead roles.
15
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Spider-Man 3 is a 2007 American superhero film written and directed by Sam Raimi, with a screenplay by Ivan Raimi and Alvin Sargent. It is the third film in the Spider-Man film franchise based on the fictional Marvel Comics character Spider-Man. The film stars Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church, and Topher Grace.
16
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Iron Man is an upcoming 2008 superhero film based on the fictional Marvel Comics character Iron Man. The film is directed by Jon Favreau and stars Robert Downey Jr. as Tony Stark / Iron Man. The film is slated for a May 2, 2008 release, and is the first film independently produced by Marvel Studios.
17
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Shrek is an Academy Award winning animated feature film based upon William Steig's 1990 fairy tale picture book entitled Shrek! It was directed by New Zealander Andrew Adamson and animated by DreamWorks Animation SKG in May 2001. Shrek was the first film to win an Academy Award for Best Animated Feature, a category introduced in 2001. It was released on DVD and VHS on November 7, 2001.
18
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Shrek 2 scored the fourth-largest three-day opening weekend in US history,[2] as well as the largest opening for an animated movie until May 18th, 2007, when it was eclipsed by its sequel Shrek the Third.[3] As of 2006, it is the 3rd highest box office grossing film of all time in the United States.[4] Worldwide, it is the ninth highest-grossing film of all time.[5] It went on to be the most successful film in 2004.[6] The associated soundtrack reached the top ten of the Billboard 200. It is also the highest-grossing animated film of all time (seventh after adjusting for inflation
19
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Shrek the Third is a 2007 computer animated comedy film of the Shrek series. It is the third film in the series, following Shrek and Shrek 2. It was produced by Jeffrey Katzenberg for DreamWorks Animation, and is distributed by Paramount Pictures, and was released in U.S. theaters on May 18, 2007 (June 8 in Mexico, June 22 in Spain, June 15 in Brazil, June 13 in France and June 29 in the UK and Ireland).
20
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003,  Unrated)
Shrek 4-D (Shrek 3-D)
Shrek 4-D (2003) is a short film/ride at Universal Studios Hollywood in Universal City, California, Universal Studios Florida in Orlando, Florida, Universal Studios Japan in Osaka, Japan, and Warner Bros. Movie World on the Gold Coast in Australia.
21
Soccer Dog: The Movie 1999,  PG)
Soccer Dog: The Movie
Soccer Dog: The Movie is a 1999 film that follows a dog who has an uncanny ability to play soccer. It was produced for less than $700,000 (US)[citation needed] and has grossed over $25,000,000 (US) worldwide.[citation needed]
22
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Shaolin Soccer (traditional Chinese: ????) is a 2001 Hong Kong comedy film co-written and directed by Stephen Chow, who also stars in the film. It is about a former Shaolin monk who reunites his five Sihings (martial brothers), years after their master's death, to apply their superhuman martial art skills to play soccer and bring Shaolin kung fu to the masses.
23
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
Goal! (also known as Goal! The Dream Begins in the United States) is a 2005 film directed by Danny Cannon.

Thi is the first installment of a trilogy named Goal!. This film was made with full cooperation from FIFA, which is one of the reasons actual teams are used throughout the movie. The second installment, Goal! 2: Living the Dream..., was released in February 2007. The third and final installment, Goal! 3, is currently being filmed and follows Santiago as he participates in the 2006 FIFA World Cup.
24
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
Goal II: Living the Dream
Goal! 2 is the second part of the Football movie trilogy Goal! was released on February 9, 2007 in the UK and will be released on December 21, 2007 in the United States.

The cast and crew are currently working on the final installment of the trilogy, Goal! 3, which is scheduled for release in 2008.
25
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
The Simpsons Movie is a 2007 animated comedy film based on the animated television series The Simpsons and directed by David Silverman. The film was produced by James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Mike Scully, and Richard Sakai and written by eleven of the television series' most prolific writers: Scully, Jean, Brooks, Groening, George Meyer, David Mirkin, Mike Reiss, John Swartzwelder, Jon Vitti, Ian Maxtone-Graham, and Matt Selman. It stars the regular television cast of Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Hank Azaria, Harry Shearer, Pamela Hayden, and Tress MacNeille and features Albert Brooks in a prominent guest role, as well as Tom Hanks and Green Day in smaller ones.
26
Hatchet 2006,  R)
Hatchet
Hatchet is a 2007 slasher film from Ariescope Pictures [1]. Set in the Louisiana bayou, it is the story of the legend of Victor Crowley. A group of tourists discover that the legend is real and more horrifying than they ever imagined. It features an all-star horror cast that includes Kane Hodder (Friday the 13th), Robert Englund (A Nightmare on Elm Street), Tony Todd (Candyman), Mercedes McNab (Buffy The Vampire Slayer) and Joshua Leonard (The Blair Witch Project). Hatchet is billed as "a throwback to the glory days of horror that literally saws the face off the 'slasher film' as you know it." The film is not to be confused with Gary Paulsen's young adult novel Hatchet.
27
Saw II 2005,  R)
Saw II
Saw II is a 2005 horror film. It is the sequel to the 2004 horror film Saw. The entire film (apart from external shots) was filmed in one building over the span of 25 days. It was released in most parts of the world on October 28, 2005, but not released in Australia until December 1, 2005. Darren Lynn Bousman took over directing duties, and also co-wrote the story's script with Leigh Whannell, the original film's co-writer.
28
Saw III 2006,  R)
Saw III
Saw III is the third installment in the Saw" series. The film is a joint effort of both Saw's writers/directors, James Wan and Leigh Whannell, and Saw II's writer/director, Darren Lynn Bousman.
29
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Saw IV is the fourth installment in the popular Saw horror film series. The film was initially released on October 25, 2007, and in the United States on October 26, 2007. The film's North American release date follows the series' tradition that the films be released there the Friday before or on Halloween of each year. This installment continues the story of the Jigsaw Killer, and his obsession with teaching people the value of their own lives. Even though Jigsaw died in the last installment (Saw III), this film focuses on his ability to manipulate people into continuing his work. Saw IV was directed by Saw II and Saw III director Darren Lynn Bousman alongside with co-creators James Wan and Leigh Whannell returning as executive producers.[4] Unlike the previous three films, Saw IV was not written by Wan or Whannel.
30
Fred Claus 2007,  PG)
Fred Claus
Fred Claus is a Christmas film starring Vince Vaughn and Paul Giamatti and produced and directed by David Dobkin. The film is a comedic, holiday film about Santa Claus' older brother Fred Claus.
31
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
Bad Santa is a 2003 film directed by Terry Zwigoff, produced by Joel and Ethan Coen, and starring Billy Bob Thornton as the title character and Tony Cox as his partner-in-crime. Bernie Mac, John Ritter (in his final live-action film), Lauren Graham, Lauren Tom, Ethan Phillips, Brett Kelly and Cloris Leachman are also featured.

The unrated version of the film was released on DVD in 2004 as Badder Santa. A director's cut DVD has been released in November 2006. It features director Terry Zwigoff's cut of the film (including an audio commentary with him and the film's editor), but is three minutes shorter than the theatrical cut and ten minutes shorter than the unrated version.
32
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
Freddy vs. Jason is an American slasher film that was released in 2003 by New Line Cinema. The film was directed by Ronny Yu. The plot pits Jason Voorhees (of the Friday the 13th series of films) and Freddy Krueger (of the Nightmare on Elm Street series of films) against each other.
33
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Rush Hour is a 1998 martial arts/buddy cop film starring Jackie Chan and Chris Tucker. The film was successful, becoming the 7th top grossing film of 1998, with a gross of over $140 million dollars at the US box office.
34
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Rush Hour 2 is a 2001 martial arts/buddy cop film starring Jackie Chan and Chris Tucker. It is the sequel to the movie Rush Hour (1998). It grossed US$347,325,802 at the world-wide box-office, becoming the 4th top grossing film of 2001, and the highest-grossing martial-arts film of all time.
35
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Rush Hour 3 is the third installment in the martial arts/action-adventure Rush Hour franchise starring Chris Tucker, and Jackie Chan that began with Rush Hour (1998) and continued with Rush Hour 2 (2001). The film was officially announced on May 7, 2006, and filming began on July 4 2006. The film is set in Paris and Los Angeles. Rush Hour 3 was released on August 10, 2007, in Canada, the US, and UK.[1]

Academy Award-winning film director Roman Polanski co-stars as a French police official involved in (Chan and Tucker's characters) Lee and Carter's case. Tzi Ma reprises his role as Ambassador Han, Lee's boss and friend who appeared in the first installment. This film has received a M rating by the Office of Film and Literature Classification (Australia) & PG-13 rating by the MPAA for sequences of action violence, some sexual material, and language.

The film will not be screened in Chinese theaters this year due to an "overabundance" of imported films released in 2007, an import official has stated (China only allows 20 imported films to be released nationwide in theaters each year).[2]
36
King Kong 2005,  PG-13)
37
Mighty Joe Young 1998,  PG)
38
The Hills Have Eyes 2006,  R)
39
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
40
Little Man 2006,  PG-13)
41
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Synopsis: Harry Potter (Radcliffe) returns to Hogwarts for his fourth year, where the Trizwizard tournament is becoming ready to begin. Students must be over 17 to enter, with the winner receiving eternal glory. Harry can't enter it this year...or can he. When...
42
Happy Feet 2006,  PG)
43
Surf's Up 2007,  PG)
44
Step Up 2006,  PG-13)
45
Four Brothers 2005,  R)
46
Sione's Wedding (Samoan Wedding) 2006,  Unrated)
47
Kung Fu Panda 2008,  PG)
48
Half Past Dead 2002,  PG-13)
49
Half Past Dead 2 2007,  R)
50
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Synopsis: A year after disposing the body of a man they accidently killed, a group of dumb teenagers are stalked by a bumbling serial killer.
51
Scary Movie 2 2001,  R)
52
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
53
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
54
Cars 2006,  G)
55
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
56
300 2007,  R)
57
Daddy Day Care 2003,  PG)
58
Daddy Day Camp 2007,  PG)
Daddy Day Camp
Synopsis: In this sequel to "Daddy Day Care" dads Charlie Hinton and Phil Ryerson take over running a summer day camp. Armed with no knowledge of the great outdoors, a dilapidated facility, and a motley group of campers, it doesn't take long before things get ...
59
Snakes on a Plane 2006,  R)
60
Underdog 2007,  PG)
61
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
62
Underdog (1964) 2000,  Unrated)
Underdog (1964)
Underdog was an American animated television series that debuted on October 3, 1964, on the NBC network and continued in syndication until 1973 for a run of approximately 124 episodes over NBC and, occasionally, CBS.
63
Kickin' It Old Skool 2007,  PG-13)
64
Hot Fuzz 2006,  R)
65
Hot Rod 2007,  PG-13)
66
Date Movie 2006,  PG-13)
67
Epic Movie 2007,  PG-13)
68
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
69
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
70
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
71
RV 2006,  PG)
72
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
Get Rich or Die Tryin'
Get Rich or Die Tryin'
73
Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane (Plane Dead) 2006,  Unrated)
74
Chicken Little 2005,  G)
75
Chicken Run 2000,  G)
76
Zoom 2006,  PG)
77
Doom 2005,  R)
78
Jump In! 2007,  Unrated)
79
The Jungle Book 1967,  G)
80
The Jungle Book 2 2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments