close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  JorgeO79's Rating My Rating
1
Persona 1966,  Unrated)
2
2046 2005,  R)
3
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
4
Oldboy 2005,  R)
5
Mulholland Drive 2001,  R)
6
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
7
The Godfather 1972,  R)
8
Raging Bull 1980,  R)
9
In the Mood for Love 2001,  PG)
10
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
11
The Big Heat 1953,  PG)
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon 2001,  PG-13)
13
Taxi Driver 1976,  R)
14
Don't Look Now 1973,  R)
15
If.... 1968,  R)
16
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)
17
Stalker 1979,  Unrated)
18
The Conversation 1974,  PG)
19
The Big Sleep 1946,  PG)
20
Before Sunset 2004,  R)
21
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
22
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)
23
Viridiana 1961,  R)
24
Vertigo 1958,  PG)
25
8 1/2 1963,  Unrated)
26
Rosemary's Baby 1968,  R)
27
Make Way for Tomorrow 1937,  Unrated)
28
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
29
Days of Heaven 1978,  PG)
30
Fat City 1972,  PG)
31
Pulp Fiction 1994,  R)
32
Take Shelter 2011,  R)
33
Amélie 2001,  R)
34
Il Postino: The Postman 1994,  PG)
35
Rebecca 1940,  Unrated)
36
All About My Mother 1999,  R)
37
Khane-ye doust kodjast? (Where is the Friend's Home?) 1987,  Unrated)
38
In a Lonely Place 1950,  Unrated)
39
Bigger Than Life (1956) 1956,  Unrated)
40
Spring in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) 1948,  Unrated)
41
Le Mépris (Contempt) 2008,  PG)
42
The Adventures of Prince Achmed 1926,  Unrated)
43
The Usual Suspects 1995,  R)
44
The Shawshank Redemption 1994,  R)
45
Back to the Future Part II 1989,  PG)
46
Back to the Future 1985,  PG)
47
Run Lola Run (Lola rennt) 1999,  R)
48
Trainspotting 1996,  R)
49
Senna 2011,  PG-13)
50
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives 2011,  Unrated)
51
Character (Karakter) 1997,  R)
52
Evil (Ondskan) 2006,  G)
53
Memento 2000,  R)
54
Requiem for a Dream 2000,  R)
55
Seven (Se7en) 1995,  R)
56
The Lives of Others 2006,  R)
57
Manhattan 1979,  R)
58
Shirin 2009,  Unrated)
59
Drowning by Numbers 1988,  R)
60
Gosford Park 2001,  R)
61
The Spider's Stratagem (Strategia del ragno) 1970,  Unrated)
62
Le Corbeau 1943,  Unrated)
63
Ten 2003,  Unrated)
64
Still Life (Sanxia Haoren) 2006,  Unrated)
65
The Lion King 2011,  G)
66
Sense and Sensibility 1995,  PG)
67
The Pillow Book 1997,  NC-17)
68
It Happened One Night 1934,  Unrated)
69
Wutai jiemei (Stage Sisters) 1964,  Unrated)
70
Pedro Paramo 1967,  Unrated)
71
Out of Sight 1998,  R)
72
The Lost Boys 1987,  R)
73
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
74
Finding Nemo 2003,  G)
75
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
76
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
77
Annie Hall 1977,  PG)
78
Rembrandt's J'accuse 2008,  Unrated)
79
The English Patient 1996,  R)
80
Great Expectations 1998,  R)
81
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
82
Dogville 2003,  R)
83
Point Break 1991,  R)
84
Hero 2004,  PG-13)
85
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
86
The Road 2009,  R)
87
The Insider 1999,  R)
88
The Big Lebowski 1998,  R)
89
The Truman Show 1998,  PG)
90
Fright Night 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments