My Favorite Movies
| jorgealejo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Tigerland 2000, R) |
|
| 2 |
The Last Castle 2001, R) |
|
| 3 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 4 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 5 |
Frailty 2002, R) |
|
| 6 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 7 |
Gladiator 2000, R)
Alright, you've got to hear it from me... The reason Gladiator is the S@#T is this... When else do you have a man with the support of an enitre army backing him, go up against a greedy rotten dirty ol' twrurp (who'ld probably suck Marcus Aurelius' toes if he could) then challenges his @S$ to have his face as next king?? And not only does Marcus Aurelius take back the entire empire with some fr33king cunning stunts.. but he fr33king does it with the worst possible odds for EL TOP DOG GENERAL, making b@tches of the fools left and right. And in return, the man's lion heart is the one thing driving him against all opposition for his honour. (bitches) PS. Peace, i get passionate. |
|
| 8 |
Titus 1999, R) |
|
| 9 |
Escuela De Vagabundos 1955, Unrated) |
|
| 10 |
300 2007, R) |
|
| 11 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 12 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 13 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 14 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 15 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 16 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 17 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 21 |
One Night With the King 2006, PG) |
|
| 22 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Dos Tipos de Cuidado (Two Careful Fellows) 1952, Unrated) |
|
| 24 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 25 |
When the Wind Blows 1986, PG) |

























