My Favorite Movies


  1. Joots
  2. Lauren

30 of my top fave films - off the top of my head. Includes films that i want to see.

  Joots's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
A classic. How can anyone not have seen this movie?
2
A Star Is Born 1954,  PG)
A Star Is Born
This is really one of my top movies. It's so great.
3
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
4
For Me And My Gal 1942,  Unrated)
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
6
Sleepy Hollow 1999,  R)
7
Coraline 2009,  PG)
Coraline
I like this movie!
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
I like!
14
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
15
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
26
Cabaret 1972,  PG)
27
The Fox and the Hound 1981,  G)
28
The Lion King 1994,  G)
29
Singin' in the Rain 1952,  G)
30
Easter Parade 1948,  Unrated)
31
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments