Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jonseymour1's Rating My Rating
1
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
I liked the pace and how well it captures the bewilderment and awe of westerners in Tokyo
2
Closer 2004,  R)
Closer
There are many reasons to like this film. Most of them involve Natalie Portman. Some of them relate to its pathos. Then there is the sound track ... hats off to Damien Rice.
3
Brazil 1985,  R)
Brazil
1984 done when 1984 was a fantasy rather than a ghoulish reality.
4
Confidence 2003,  R)
Confidence
Nice twists.
5
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
When I saw this medical staff were attending to people outside the cinema. I think it was the scene with the adrenalin needle which did it.
6
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
Nerds on steroids. Kewl.
7
Pot Luck (L'Auberge Espagnole)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) ,  R)
Pot Luck (L'Auberge Espagnole)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment)
Ah, Barcelona. Who couldn't love this film?
8
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Ok, I mainly like this because I like Penelope. So, sue me.
9
Nine Queens (Nueve reinas) 2001,  R)
Nine Queens (Nueve reinas)
Excellent film. The ending was so good, I had to laugh at how well they had conned me.
10
The Last Supper 1996,  R)
The Last Supper
Like a bottle of fine dry white wine.
11
Touching the Void 2003,  R)
Touching the Void
A testament to the endurance of the human spirit, particularly with respect to Simpons' categorical rejection of religious belief at a moment of extreme existential stress.
12
Proof 1991,  R)
Proof
I remember I enjoyed it at the time, mainly out of a sense of parochial pride. Now, I like it mainly for the blind driving scene.
13
Elephant 2003,  R)
14
Bagdad Cafe 1987,  PG)
Bagdad Cafe
Loved this film, particularly the sound track when it first came out. For a long time, it was my favourite film.
15
Lantana 2001,  R)
Lantana
Lugubrious, but well done, nonetheless.
16
The Bank 2001,  Unrated)
The Bank
Well made.
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
18
Dixie Chicks: Shut Up and Sing 2006,  R)
Dixie Chicks: Shut Up and Sing
Even if John Safran is right and their choice was between a $200M a year lifestyle and a $20M a year lifestyle, you have gotta give these girls credit for defying the political orthodoxy. Good on ya' girls!
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Ah, if only it were possible.
20
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Mildy amusing throughout, but the finale is worth waiting for.
21
Paris, Texas 1983,  R)
Paris, Texas
What, Natasha doesn't even get a credit. Come on!
22
The Castle 1997,  R)
The Castle
A fine tribute to the Australian character we'd all like to believe was typical.
23
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
The Spanish Prisoner
An excellent exemplar of its genre. Worth a second look.
24
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
A rather uncomfortable start with a morally redemptive end.
25
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
I loved Lost in Translation and was looking forward to this on account of that. Unfortunately, I thought Murray gave a very exaggerated caricature of his performance in Lost In Translation and that grated a bit.
26
Control 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments