My Favorite Movies
| jonnamn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Predator 1987, R) |
|
| 2 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 3 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 4 |
Newsies 1992, PG) |
|
| 5 |
White Christmas 1954, Unrated) |
|
| 6 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 7 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 8 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 9 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 10 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 11 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 12 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 15 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 16 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 17 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 18 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 19 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 20 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 22 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 23 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 24 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 25 |
Desperado 1995, R) |
|
| 26 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 27 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 29 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 30 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 31 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Shallow Hal 2001, PG-13) |
|
| 33 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 34 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 35 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 37 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 38 |
Friday 1995, R) |
|
| 39 |
Point Break 1991, R) |
|
| 40 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 41 |
American Pie 1999, R) |
|
| 42 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 43 |
Mad Money 2008, PG-13) |
|
| 44 |
Eagle Eye 2008, PG-13) |












































