My Favorite Movies
| jonhironimus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 2 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 3 |
Brazil 1985, R) |
|
| 4 |
Waking Ned Devine 1998, PG) |
|
| 5 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 6 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 7 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 8 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 9 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 10 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 11 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 12 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 13 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 17 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 21 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 22 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 23 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 24 |
Singles 1992, PG-13) |
|
| 25 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 26 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 27 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 28 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 29 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 30 |
Akira 1988, R) |
|
| 31 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 32 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 33 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 34 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 35 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 36 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 37 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 38 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 39 |
Foul Play 1978, PG) |
|
| 40 |
Dogma 1999, R) |
|
| 41 |
Friday 1995, R) |
|
| 42 |
The Secret of NIMH 1982, G) |
|
| 43 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 44 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 45 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 46 |
Dead Men Don't Wear Plaid 1982, PG) |
|
| 47 |
The Great Race 1965, Unrated)
This one's got it all: car racing, good vs evil, romance, an old west saloon brawl, a polar bear, sword fighting, great old-timie music, a huge pie fight, I could go on and on. Jack Lemmon (Professor Fate) is the perfect villain, and Tony Curtis (The Great Leslie) is the perfect good-guy, as well as Natalie Wood being at her most beautiful. you must see this movie! |
|
| 48 |
The Secret Life of Walter Mitty 1947, Unrated) |
|
| 49 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 50 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 51 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 52 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 53 |
The Jerk 1979, R) |
|
| 54 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 55 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 56 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 57 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 58 |
High Fidelity 2000, R) |


























































