My Favorite Movies


  jones4movies's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I saw this 4 times in the theater!
2
Glory 1989,  R)
Glory
Made a grown man cry.

Give 'em Hell, 54!
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
Training Day 2001,  R)
Training Day
I could watch this movie everyday. Love it!
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
Braveheart 1995,  R)
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
9
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Outstanding movie. Now that's how you do a trillogy!
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Outstanding book addoption.
Hell, the movie were better than the books.
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
18
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Best car chase sceen ever!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments