My Favorite Movies


  jondogt's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
one of the best movies ever made
2
The Thing 1982,  R)
3
Friday the 13th 1980,  R)
4
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
scared the hell out of me when i first saw it
5
Scrapbook 1999,  Unrated)
Scrapbook
one of the most disturbing movies I have ever seen.
6
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
8
C.H.U.D. (Chud) 1984,  R)
9
Naked Lunch 1991,  R)
10
The Dead Zone 1983,  R)
11
Nightbreed 1990,  R)
12
Videodrome 1983,  R)
13
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
14
Rabid 1977,  R)
15
A History of Violence 2005,  R)
16
The Fly 1986,  R)
17
Crash 1996,  NC-17)
18
eXistenZ 1999,  R)
19
Scanners 1981,  R)
20
Spider 2002,  R)
21
The Brood 1979,  R)
The Brood
One of my fave David Cronenberg movies.
22
Camera 2000,  Unrated)
23
Dead Ringers 1988,  R)
24
I Drink Your Blood 1971,  R)
25
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
one of the best horror movies ever made. he produced it and made an italian score for it.
26
Stir of Echoes 1999,  R)
Stir of Echoes
This one of the best ghost stories I have ever seen.
27
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) 1982,  Unrated)
28
Aenigma 1987,  Unrated)
29
Demonia 1988,  Unrated)
30
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) 1988,  R)
31
A Lizard in a Woman's Skin (Una Lucertola con la pelle di donna) 1971,  Unrated)
32
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
33
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
34
Zombi 2 1979,  R)
35
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
36
Murderock - uccide a passo di danza (Murder Rock - Dancing Death) 1984,  R)
37
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) 1972,  Unrated)
38
Schramm: Into the Mind of a Serial Killer 1994,  Unrated)
Schramm: Into the Mind of a Serial Killer
This movie just kicks ass.
39
Pan's Labyrinth 2006,  R)
40
Cronos 1993,  R)
41
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
42
Evil Dead Trap 1988,  Unrated)
43
Angel Heart 1987,  R)
Angel Heart
I am a huge Mickey Rourke fan. This is one of the best he has made.
44
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This is, without a doubt, the best James Bond movie ever made and Daniel Craig is the best bond ever.
45
The Last House on the Left 1972,  R)
The Last House on the Left
The first movie Wes Craven directed and his best.
46
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
47
Shogun Assassin 1980,  R)
48
Shallow Ground 2004,  R)
49
Grizzly 1976,  PG)
50
Squirm 1976,  R)
51
Kingdom of the Spiders 1977,  PG)
52
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
53
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
54
Frailty 2002,  R)
55
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
56
Escape from New York 1981,  R)
57
The Fog 1980,  R)
58
Assault on Precinct 13 1976,  R)
Assault on Precinct 13
One of the best urban action movies ever.
59
Dark Star 1974,  G)
Dark Star
The first movie John Carpenter directed. A spiffy little sci-fi movie.
60
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) 1975,  Unrated)
61
Nekromantik 1988,  Unrated)
62
Nekromantik 2 1991,  Unrated)
63
StrangeLand 1998,  R)
64
Blood Feast 1963,  Unrated)
65
Hellraiser 1987,  R)
66
Phantasm 1979,  R)
67
Phantasm II 1988,  R)
68
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
69
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
70
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
71
The Evil Dead 1981,  R)
72
Lord of Illusions 1995,  R)
73
Mimic 1997,  R)
74
Hellboy 2004,  PG-13)
75
The Terminator 1984,  R)
76
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
77
Grindhouse 2007,  R)
78
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
79
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
80
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
81
Trancers 1985,  PG-13)
82
Barfly (1987) ,  R)
83
Sin City 2005,  R)
84
Re-Animator 1985,  R)
85
From Beyond 1986,  R)
86
The Bride of Re-Animator 1990,  R)
87
Beyond Re-Animator 2003,  R)
88
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
I fucking love this movie. I have seen it sooooooo many times.
89
Gaslight 1944,  Unrated)
90
Spellbound 1945,  Unrated)
91
Notorious 1946,  Unrated)
92
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
93
Layer Cake 2004,  R)
94
Mortuary 1981,  R)
95
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
Henry: Portrait of a Serial Killer
one of the best movies ever.
96
Blood and Donuts 1995,  R)
97
Resurrection 1999,  R)
98
Last Night 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments