My Favorite Movies


  jonc2082's Rating My Rating
1
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Amazing all around! One of my favorite movies ever.
2
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Mind Blowing special effects and believeable scenes!
3
The Departed 2006,  R)
4
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Another Tim Burton Masterpiece
5
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Breath-taking effects and nice use of color
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Marvelous visual feast
7
The Station Agent 2003,  R)
8
Gosford Park 2001,  R)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The Most Adventurous and Magical of the trio
10
The Prestige 2006,  PG-13)
11
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Great love story and Renee Zellweger is hilarious
12
X-Men 2000,  PG-13)
13
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Heart warming and inspiring
14
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Great ensemble cast and great connections
15
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
A masterpiece in animation and story
16
Signs 2002,  PG-13)
17
The Lion King 1994,  G)
18
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Another awe-inspiring Disney and Pixar Film, Jack-jack short film was fun too!
19
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Amazing animation, Funny and a classic
20
Beauty and the Beast 1991,  G)
21
A Bug's Life 1998,  G)
22
Babe 1995,  G)
23
Casper 1995,  PG)
Casper
Nicely Done, Love Christina Ricci
24
A Little Princess 1995,  G)
25
The Secret Garden 1993,  PG)
26
The Goonies 1985,  PG)
27
The Princess Bride 1987,  PG)
28
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Totally! Cool and enjoyable
29
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Julia Stiles Rocks
30
The Breakfast Club 1985,  R)
31
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
One of a kind teen flick. This movie is so "Fetch"!
32
American Beauty 1999,  R)
33
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
An astounding Performance by Ms. Julia Roberts
34
Munich 2005,  R)
35
Sylvia 2003,  R)
36
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Funny
37
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
My kind of Romantic comedy
38
In Good Company 2004,  PG-13)
39
In Her Shoes 2005,  PG-13)
40
Garden State 2004,  R)
Garden State
Another one of my favorite romantic comedies. Natallie Portman can do no wrong!
41
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
42
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
43
The First Wives Club 1996,  PG)
44
Jerry Maguire 1996,  R)
45
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Heart Breaking and touching
46
Mermaids 1990,  PG-13)
47
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
48
Notting Hill 1999,  PG-13)
49
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
50
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
51
Gone With the Wind 1939,  G)
52
Mansfield Park 1998,  PG-13)
53
Sense and Sensibility 1995,  PG)
54
Pride and Prejudice 2005,  PG)
55
Shakespeare in Love 1998,  R)
56
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
57
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I Love Jennifer Aniston
58
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
My favorite Queen Latifa movie plus the cast was nicely put together and funny!
59
Dogma 1999,  R)
60
The Birdcage 1996,  R)
61
The Break-Up 2006,  PG-13)
62
Spanglish 2004,  PG-13)
63
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
64
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
65
Crash 2005,  R)
66
In America 2003,  PG-13)
67
The Illusionist 2006,  PG-13)
68
Good Will Hunting 1997,  R)
69
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
70
The Color Purple 1985,  PG-13)
71
Mystic River 2003,  R)
72
Runaway Jury 2003,  PG-13)
73
The Rainmaker 1997,  PG-13)
74
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
75
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
76
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
77
Snatch 2001,  R)
78
The Transporter 2002,  PG-13)
79
Sin City 2005,  R)
Sin City
Love the look, Love the Story
80
The Italian Job 2003,  PG-13)
81
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin Tarantinos Best Work
82
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
83
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
84
Mission Impossible 1996,  PG-13)
85
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
86
Underworld 2003,  R)
87
Interview with the Vampire 1994,  R)
88
An American Haunting 2006,  PG-13)
89
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
90
The Village 2004,  PG-13)
91
Lady in the Water 2006,  PG-13)
92
Dawn of the Dead 2004,  R)
93
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
The best Zombie movie by far
94
Resident Evil 2002,  R)
95
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
96
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Great Scary Story
97
The Others 2001,  PG-13)
98
The Silence of the Lambs 1991,  R)
99
The Grudge 2004,  PG-13)
100
Scream 1996,  R)
101
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
102
Final Destination 2000,  R)
103
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
104
The Exorcist 1973,  R)
105
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Great Director, Great Actor
106
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
107
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
The Best of its kind, Russell Crowe Rocks
108
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
109
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An Instant Classic
110
Troy 2004,  R)
111
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
112
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
113
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
114
King Arthur 2004,  PG-13)
115
Merlin 1998,  PG)
116
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Best Harry Potter Yet
117
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
118
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
119
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
120
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
121
Hook 1991,  PG)
122
Peter Pan 2003,  PG)
123
Finding Neverland 2004,  PG)
124
Jumanji 1995,  PG)
125
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
126
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
127
Les Miserables 1998,  PG-13)
128
Legends of the Fall 1994,  R)
129
Elizabeth 1998,  R)
130
Gangs of New York 2002,  R)
131
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Awesome Love Story by two of my favorite actors
132
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
133
Hero 2002,  PG-13)
134
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Fantastic Movenment and Color.
135
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
136
The Last Samurai 2003,  R)
137
The Legend of Zorro 2005,  PG)
138
Desperado 1995,  R)
139
Batman Begins 2005,  PG-13)
140
Batman 1989,  PG-13)
141
Batman Forever 1995,  PG-13)
142
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
143
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
144
Superman 1978,  PG)
145
Superman Returns 2006,  PG-13)
146
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Finally A Hero I can Identify With
147
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
148
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
149
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
150
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
151
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
152
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
153
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
154
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
A swift, thrilling marvel
155
Jurassic Park 1993,  PG-13)
156
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
157
The Mummy 1999,  PG-13)
158
Deep Impact 1998,  PG-13)
159
Armageddon 1998,  PG-13)
160
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
161
Twister 1996,  PG-13)
162
Independence Day 1996,  PG-13)
163
Children of Men 2006,  R)
164
Godzilla 1998,  PG-13)
165
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Great Fantasy
166
The Abyss 1989,  PG-13)
167
I, Robot 2004,  PG-13)
168
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
New, Powerful and Blew My Mind
169
Men in Black 1997,  PG-13)
170
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
171
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
172
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Loved the Ending
173
Total Recall 1990,  R)
174
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
175
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
176
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
A lively, imaginative spectacle
177
Serenity 2005,  PG-13)
178
Starship Troopers 1997,  R)
179
The Patriot 2000,  R)
180
The Great Raid 2005,  R)
181
Saving Private Ryan 1998,  R)
182
Enemy at the Gates 2001,  R)
183
We Were Soldiers 2002,  R)
184
Schindler's List 1993,  R)
185
The Pianist 2002,  R)
186
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
187
Black Hawk Down 2001,  R)
188
Blood Diamond 2006,  R)
189
Hart's War 2002,  R)
190
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
191
Lethal Weapon 1987,  R)
192
Lethal Weapon 2 1989,  R)
193
Lethal Weapon 3 1992,  R)
194
Speed 1994,  R)
195
Taking Lives 2004,  R)
196
Minority Report 2002,  PG-13)
197
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
198
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
199
Home Alone 1990,  PG)
200
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
201
Scrooged 1988,  PG-13)
202
The Santa Clause 1994,  PG)
203
The Polar Express 2004,  G)
204
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
205
It's a Wonderful Life 1946,  G)
206
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
207
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
208
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
209
Hocus Pocus 1993,  PG)
210
The Craft 1996,  R)
The Craft
who knew witches could be cool and hot
211
The Worst Witch 1986,  G)
212
Practical Magic 1998,  PG-13)
213
Billy Elliot 2001,  R)
214
Bring It On 2000,  PG-13)
215
Drumline 2002,  PG-13)
216
Sister Act 1992,  PG)
217
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
218
Chicago 2002,  PG-13)
219
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
220
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Julia Stiles Rocks Again
221
Hustle & Flow 2004,  R)
222
Mary Poppins 1964,  G)
223
Grease 1978,  PG)
224
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
225
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
226
Rent 2005,  PG-13)
227
The Sound of Music 1965,  G)
228
The Wizard of Oz 1939,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments