My Favorite Movies


  jonarina's Rating My Rating
1
Little Big Man 1970,  PG)
Little Big Man
Dustin is a great actor and he shows it well in this film. My all time favorite.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
The plotline in this film is super well written. Tim Robbins and Morgan Freeman hold it all together.
3
Mulan 1998,  G)
Mulan
One of the best cartoons I have ever seen. Its got it all; action, humor and of course luuuv :D
4
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I never get tired of watching this film.
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is brilliant as Captain Jack Sparrow.
6
Papillon 1973,  PG)
Papillon
Steve McQueen and Dustin Hoffman are great in this film. Worth owning for sure.
7
The Godfather 1972,  R)
8
Ice Age 2002,  PG)
9
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
10
Gladiator 2000,  R)
11
Shrek 2001,  PG)
Shrek
This films makes me laugh. Its great :D
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
13
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Love it
14
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
15
Monsters, Inc. 2001,  G)
16
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
17
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
18
Shark Tale 2004,  PG)
19
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
21
Shrek 2 2004,  PG)
22
The Godfather, Part III 1990,  R)
23
Fargo 1996,  R)
24
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
25
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
A great film :D
26
The Neverending Story 1984,  PG)
27
Interview with the Vampire 1994,  R)
28
The Blues Brothers 1980,  R)
29
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Watch it and bring a box of tissues with you...they will be needed.
30
Brokeback Mountain 2005,  R)
31
Grease 1978,  PG)
32
Trainspotting 1996,  R)
33
Pan's Labyrinth 2006,  R)
34
The Full Monty 1997,  R)
35
Crash 2005,  R)
Crash
A great surprise. A very good film.
36
Kids 1995,  NC-17)
Kids
Shocking film that makes you think.
37
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
38
Léon (The Professional) 1994,  R)
39
Annie Hall 1977,  PG)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
Scarface 1983,  R)
42
Braveheart 1995,  R)
43
Zoolander 2001,  PG-13)
44
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
45
Lady Hawke ,  PG-13)
46
Groundhog Day 1993,  PG)
47
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
48
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
I can watch this one over and over.
49
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Very funny film. Surprised me a lot.
50
The Princess Bride 1987,  PG)
51
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
52
Finding Nemo 2003,  G)
53
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
54
Willow 1988,  PG)
55
Labyrinth 1986,  PG)
56
Spawn 1997,  PG-13)
57
Ladyhawke 1985,  PG-13)
58
Big Fish 2004,  PG-13)
59
The Three Musketeers 1993,  PG)
60
X-Men 2000,  PG-13)
61
Pulp Fiction 1994,  R)
62
Mermaids 1990,  PG-13)
63
My Left Foot 1989,  R)
64
Reality Bites 1994,  PG-13)
65
Young Guns II 1990,  PG-13)
66
Young Guns 1988,  R)
67
Muriel's Wedding 1994,  R)
68
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
69
French Kiss 1995,  PG-13)
70
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
71
Private Benjamin 1980,  R)
72
Wag the Dog 1997,  R)
73
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
74
Scent of a Woman 1992,  R)
75
Easy Rider 1969,  R)
76
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
A great film. Like most Chinese films I have seen it is very dramatic :D Cool battlescenes and an epic love story. What more can a girl ask for :D
77
Beauty and the Beast 1991,  G)
78
The Color Purple 1985,  PG-13)
79
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
80
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
This film has everything.
A little bit of horror, sex and rock n roll.

Tim Curry is fantastic as Frank-N-Furter.
81
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
The film surprised me a lot. I didnt know what to expect when I saw this one but the character build and the dialouge were the strongest features of the film, plus of course great perfomance from all the actors.
82
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
Eddie Izzard - Dress to Kill
I laughed so hard that my stomach ached the next day. If thats not a recommandation then I dont know what is.
83
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Highly recomend this one. So cute and well made.
84
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
Love in the Time of Cholera
Not as good as the book, but damn good none the same.
85
The Kite Runner 2007,  PG-13)
86
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Love that film :P
87
Beetlejuice 1988,  PG)
88
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
89
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
One of my all time favorite films.
90
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
91
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
92
Welcome to the Rileys 2010,  R)
93
The Good Heart 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments