Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jonak1972's Rating My Rating
1
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
2
Batman & Robin 1997,  PG-13)
3
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
4
Hannibal Rising 2007,  R)
5
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
6
Crash 2005,  R)
7
Norbit 2007,  PG-13)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
9
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
10
Rent 2005,  PG-13)
11
Underworld 2003,  R)
12
Hannibal 2001,  R)
13
Brokeback Mountain 2005,  R)
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
15
The Godfather 1972,  R)
16
The Breakfast Club 1985,  R)
17
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Big 1988,  PG)
20
Home Alone 1990,  PG)
21
Casino Royale 2006,  PG-13)
22
Scarface 1983,  R)
23
Jackass - The Movie 2002,  R)
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
25
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
26
Clueless 1995,  PG-13)
27
The Lion King 1994,  G)
28
Dogma 1999,  R)
29
American History X 1998,  R)
30
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
31
Little Miss Sunshine 2006,  R)
32
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
33
Die Another Day 2002,  PG-13)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
36
Legally Blonde 2001,  PG-13)
37
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
39
Sister Act 1992,  PG)
40
Last Holiday 2006,  PG-13)
41
Ghostbusters 1984,  PG)
42
Aeon Flux 2005,  PG-13)
43
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
44
GoldenEye 1995,  PG-13)
45
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
46
Transporter 2 2005,  PG-13)
47
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
48
The Fifth Element 1997,  PG-13)
49
Fight Club 1999,  R)
50
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
51
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
52
Scream 1996,  R)
53
Forrest Gump 1994,  PG-13)
54
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
55
Superman Returns 2006,  PG-13)
56
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
I can watch BHC over and over again!
57
Batman Forever 1995,  PG-13)
58
Four Brothers 2005,  R)
59
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
60
The Neverending Story 1984,  PG)
61
Hellboy 2004,  PG-13)
62
Shrek 2001,  PG)
63
American Pie 1999,  R)
64
Beetlejuice 1988,  PG)
65
Blood Diamond 2006,  R)
66
V for Vendetta 2006,  R)
67
A League of Their Own 1992,  PG)
68
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
69
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
70
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
71
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
72
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
73
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
74
Saw 2004,  R)
75
Jackass: Number Two 2006,  R)
76
Finding Neverland 2004,  PG)
77
Cruel Intentions 1999,  R)
78
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
79
Monsters, Inc. 2001,  G)
80
Cars 2006,  G)
81
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
82
Snatch 2001,  R)
83
I, Robot 2004,  PG-13)
84
The Scorpion King 2002,  PG-13)
85
The Blair Witch Project 1999,  R)
86
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
87
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
88
The Pacifier 2005,  PG)
89
Lord of War 2005,  R)
90
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
91
Saw III 2006,  R)
92
Speed 1994,  R)
93
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
94
Doom 2005,  R)
95
Ghostbusters 2 1989,  PG)
96
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
97
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
98
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
99
Men in Black 1997,  PG-13)
100
American Beauty 1999,  R)
101
Crank 2006,  R)
102
Bad Boys II 2003,  R)
103
Fantastic Four 2005,  PG-13)
104
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
105
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
106
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
107
XXX 2002,  PG-13)
108
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
109
Zoolander 2001,  PG-13)
110
Wild Wild West 1999,  PG-13)
111
Wayne's World 1992,  PG-13)
112
Back to the Future 1985,  PG)
113
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
114
Jurassic Park 1993,  PG-13)
115
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
116
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
117
Dumbo 1941,  G)
118
Footloose 1984,  PG)
119
Serenity 2005,  PG-13)
120
Night at the Museum 2006,  PG)
121
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
122
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
123
A Christmas Story 1983,  PG)
124
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
125
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
126
Independence Day 1996,  PG-13)
127
The Last Samurai 2003,  R)
128
X-Men 2000,  PG-13)
129
Big Fish 2004,  PG-13)
130
Employee of the Month 2006,  PG-13)
131
Pitch Black 2000,  R)
132
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
133
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
134
Hocus Pocus 1993,  PG)
135
Beverly Hills Cop 1984,  R)
136
The Karate Kid 1984,  PG)
137
Lady in the Water 2006,  PG-13)
138
Constantine 2005,  R)
139
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
140
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
141
Apollo 13 1995,  PG)
142
The Village 2004,  PG-13)
143
Toy Story 1995,  G)
144
Almost Famous 2000,  R)
145
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
146
Resident Evil 2002,  R)
147
Blow 2001,  R)
148
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
149
Bring It On Again 2004,  PG-13)
150
Ladder 49 2004,  PG-13)
151
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
152
Minority Report 2002,  PG-13)
153
Lethal Weapon 1987,  R)
154
Hollow Man 2000,  R)
155
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
156
In Her Shoes 2005,  PG-13)
157
Toy Story 2 1999,  G)
158
Ice Age 2002,  PG)
159
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
160
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
161
The Mask 1994,  PG-13)
162
A Bug's Life 1998,  G)
163
Billy Madison 1995,  PG-13)
164
Eight Below 2006,  PG)
165
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
166
The Mummy 1999,  PG-13)
167
When Harry Met Sally 1989,  R)
168
Batman 1989,  PG-13)
169
The Omen 2006,  R)
170
The Covenant 2006,  PG-13)
171
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
172
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
173
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
174
The Notebook 2004,  PG-13)
175
Hitch 2005,  PG-13)
176
50 First Dates 2004,  PG-13)
177
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
178
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
179
White Chicks 2004,  PG-13)
180
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
181
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments