Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jomo999's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best of the Lord of the Rings trilogy and arguably one of the best films ever made.
Just one thing.....how in HELL does this have a 7/10 rating on flixster? Sort it out people, this didn't win Best Picture for nothing.
2
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Daniel Craig is superb. The best Bond film in years
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
A cinematic masterpiece and by far one of the greatest fantasy epics ever made.
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the greatest action adventures ever made.
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
A superb action adventure that pales only in comparison to the other two incredible films in the series.
6
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
One of the earliest Bond's and arguably the best - the tension never lets up.
7
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Even better than the first!
8
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
A gritty, thrilling crime drama where Clint Eastwood picks up his defining role. Truly gripping.
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
This incredibly funny and intelligent homage to zombie movies is an absolute classic.
10
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
A hilarious, witty, English murder mystery/American Buddy cop movie.
Full of top jokes and homages to everything from slasher flicks to Bad Boys 2!
11
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Excellent super-hero film - excitement, originality, romance and something the other superheroes never had - he's got soul.
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The last movie in the trilogy sees Indy back globetrotting for the Holy Grail with his Dad (Connery and Ford are great together) and beating up countless Nazis on the way - marvellous!
13
Frost/Nixon 2008,  R)
14
The Departed 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments