My Favorite Movies


  jojillett1980's Rating My Rating
1
The Haunting of Hell House (The Ghostly Rental) 1999,  R)
2
The Haunting 1999,  PG-13)
The Haunting
classic haunting film to keep you up at night
3
Scream 1996,  R)
4
Scream 3 2000,  R)
5
Scream 2 1997,  R)
6
Star Wars ,  PG)
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
best star wars evere
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
love it ewen mcgregor was fine and good looking and who whould have thiught he could sing
14
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i love harry potter they are getting better
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
18
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
19
Down with Love 2003,  PG-13)
20
Daredevil 2003,  PG-13)
21
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
22
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
ok if you like that kind of thing
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
24
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
jhonny depp at his best
28
Grease 1978,  PG)
29
Grease 2 1982,  PG)
30
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
31
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
32
The Princess Diaries 2001,  G)
33
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
34
Top Gun 1986,  PG)
35
The Mummy 1999,  PG-13)
36
Center Stage 2000,  PG-13)
37
The Sound of Music 1965,  G)
38
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
39
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
love it love it love it julie andrews best performance.
40
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
ryan reynods is hot
41
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
loved it ive read the book first and the film was grate
42
Murder in the First 1994,  R)
43
Superman Returns 2006,  PG-13)
44
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
best film all time
45
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
46
Romeo Must Die 2000,  R)
47
Little Women 1994,  PG)
48
The Lost Boys 1987,  R)
49
For the Boys 1991,  R)
50
The Frighteners 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments