My Favorite Movies


  johnzanetis's Rating My Rating
1
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
2
21 Grams 2003,  R)
3
The Science of Sleep 2006,  R)
4
Paris, Texas 1983,  R)
5
Wings of Desire 1987,  PG-13)
6
The Believer 2001,  R)
7
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
8
Good Dick 2007,  R)
9
Angel-A 2005,  R)
10
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
11
Brick 2006,  R)
12
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
13
Don't Come Knocking 2005,  R)
14
Being John Malkovich 1999,  R)
15
My Own Private Idaho 1991,  R)
16
Margot at the Wedding 2007,  R)
17
Adaptation 2002,  R)
18
Vertigo 1958,  PG)
19
Der Amerikanische Freund (The American Friend) 1977,  Unrated)
20
Sexy Beast 2001,  R)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
23
Lost In Translation 2003,  R)
24
The Darjeeling Limited 2007,  R)
25
The Truman Show 1998,  PG)
26
Falsche Bewegung (The Wrong Movement) (False Movement) 1998,  Unrated)
27
Amores Perros 2000,  R)
28
The Brown Bunny 2003,  Unrated)
29
The Fountain 2006,  PG-13)
30
Fight Club 1999,  R)
31
Memento 2000,  R)
32
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974,  Unrated)
33
Y Tu Mamá También 2001,  R)
34
Southland Tales 2006,  R)
35
Buffalo 66 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments