My Favorite Movies
| johntai's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 2 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 3 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 4 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 5 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 6 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 7 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 8 |
Memento 2000, R) |
|
| 9 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 10 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 11 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 12 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 14 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 15 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 18 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 20 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 21 |
Brick 2006, R) |
|
| 22 |
Primer 2003, PG-13) |
|
| 23 |
The Man from Earth 2007, Unrated) |
|
| 24 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 26 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 27 |
MirrorMask 2005, PG) |



























