My Favorite Movies


  johnrico1's Rating My Rating
1
Night of the Living Dead 1968,  R)
2
The Silence of the Lambs 1991,  R)
3
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
4
Dawn of the Dead 1978,  R)
5
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
6
Jaws 1975,  PG)
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Fargo 1996,  R)
10
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
American Movie 1999,  R)
13
Heat 1995,  R)
14
Taxi Driver 1976,  R)
15
Chinatown 1974,  R)
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
17
Apocalypse Now 1979,  R)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
Good Will Hunting 1997,  R)
21
Children of Men 2006,  R)
22
The Godfather, Part II 1974,  R)
23
The Godfather 1972,  R)
24
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
25
GoodFellas 1990,  R)
26
Bottle Rocket 1996,  R)
27
Casablanca 1942,  PG)
28
Gone With the Wind 1939,  G)
29
Cool Hand Luke 1967,  PG)
30
On the Waterfront 1954,  Unrated)
31
American Beauty 1999,  R)
32
The Shawshank Redemption 1994,  R)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
34
Inherit the Wind 1960,  PG)
35
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
36
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
39
Scarface 1983,  R)
40
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments