My Favorite Movies


  johnredmond15's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
It's all about the infinite beauty, and the powerlessness of men. A truly remarkable film, Kubrick's imagination was just so great. Fucking love this film, is atmospheric and unique.
2
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Amazing, the finest film known to man, pure art. I could never fall out of love with this film.
3
The Shining 1980,  R)
The Shining
Horror that keeps building the intensity with a result that blows your mind. if anyone has listened to the score, they know the music is scary by itself, so how could the film not be. Fortunately, Kubrick's imagery is more than terrifying.
4
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
This film is THE most beautifully ever shot. Not to mention that it is a film that speaks to some of man's darkest suffering and you really do have a film of true power. As to the mixture of humour with darkness, that's a device to relieve the tension so the director can build it up again, Hitchcock did it also. Why do John Ford's films last even though they are definetly of their time. Because he is a true artist.
5
Alien 1979,  R)
Alien
The classiest but also maybe the scariest horror out there. Mix that with the way Ridley Scott shot it, and Jerry Goldsmith's score, and you have one of the greats. Unmissable.
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Pure entertainment, pure class. What's not to like?
7
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
Shadow of a Doubt
Before I saw Verigo, this was my favurite piece of Hitchcock. From the characters to the camerwork, it really is all there. Even the storyline, has such a strikingly black sense of humour, which is surprising gven the year the film was made. It's the tye of film that anyne can enjoy. It's undeniably from the 4os, but it has not dated, well worth your time.
8
The New World 2005,  PG-13)
The New World
One of my all time favourites. The sense of mystery and spirituality created is unlike anything else out there. When I first saw the scene where the boats come into shore for the first time, it was like a religious experience.
9
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
It's the genius of David Fincher, he's really able to show our world back at us in honesty.
10
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
A film of pure art, of course overlooked. This film never gets the re - appraisal it truly deserves. In one word, sublime.
11
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
This film is incredible and a total surprise for Tony Scott.

And no it's not vacuous. There's a lott going on about death and aging, you can just feel the atmosphere wrap around. The way he uses editing to strike ideas is amazing.

Amazing cinematography, editing, music, atmosphere, sound. A unique and important film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments