My Favorite Movies
| johnparkman's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jonah - A VeggieTales Movie 2002, G) |
|
| 2 |
VeggieTales: Very Silly Songs 1997, Unrated) |
|
| 3 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 6 |
End of the Spear 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 8 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Mrs. Winterbourne 1996, PG-13) |
|
| 10 |
The Time Machine 2002, PG-13) |
|
| 11 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 12 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 13 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 16 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 17 |
Danny Deckchair 2004, PG-13)
Danny Deckchair is a clean romantic comedy. For some reason this movie really moved me. This is a feel-good movie that has a happy ending (with a surprise joke for the viewers). |
















