My Favorite Movies
| JohnnyTooBad's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated)
Simply put, this is the greatest film ever made. Clocking in at over three hours and forty minutes, Kurosawa does to film what Michelangelo did to the Sistine Chapel. Perfect in every way, this is more than another hack-and-slash samurai picture. It is an engrossing and powerful drama that completely takes charge and doesn't let up for anything. No words can describe this film's sheer beauty and magnitude. You truly are doing yourself a disservice by not seeing it for yourself. |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G)
It's more than just a sci-fi. It's the pinnacle of "good science fiction," as director Stanley Kubrick himself put it. Teamed with author extraordinaire Arthur C. Clarke, the film makes a powerful statement about mankind and its desires: to create, to destroy, and ultimately, to evolve. You must see this film if you are at all a fan of science fiction or good drama. |
|
| 3 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 4 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 5 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 6 |
The Departed 2006, R) |
|
| 7 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 8 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 12 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 13 |
Memento 2000, R) |
|
| 14 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 15 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 16 |
Pi 1998, R) |
|
| 17 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 18 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 19 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 20 |
The Harder They Come 1972, R) |
|
| 21 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 22 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 23 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 24 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 25 |
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000, R) |
|
| 26 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 28 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 29 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 30 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 31 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 32 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 33 |
Le Samouraļ (The Godson) 1967, PG) |
|
| 34 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 35 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 37 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 38 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 39 |
The Fearless Vampire Killers 1967, Unrated) |
|
| 40 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 41 |
The Host (Gwoemul) 2006, R) |









































