My Favorite Movies


  johndneufeld's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
My personal favorite movie of all time.
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
On my personal list of top 5 movies of all time.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Best mob movie ever. Without a doubt.
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
EVERYBODY should see this movie. A true masterpiece.
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
9
American Beauty 1999,  R)
10
The Insider 1999,  R)
The Insider
Incredible. If not for American Beauty it would of easily been the best movie of '99. A very important film. About as must see as it gets. One of my personal favorites.
11
American Psycho 2000,  R)
12
Training Day 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments