Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  johnandrade87's Rating My Rating
1
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
One of the greatest cinematic achievments. An epic movie in every sense of the word. Tarantino is at his best here, getting oscar worthy performaces out of Uma Thurman and David Carradine. The unexpected and unpredictable final chapter is really intense. A masterpiece and my favourite film of all time.
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Quentin Tarantino returns on top of his game with Basterds. Best film of 2009 so far with an outstanding performance from Christoph Waltz as Col. Hans Landa.
4
The Departed 2006,  R)
5
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
Best film of 2008. DiCaprio gives the performance of his career.
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Finally, a comic book movie that has balls! Probably the best portrayals of comic book villians ever. This movie had everything, from a great story, great script, great acting, and great character arcs. Christopher Nolan's Batman universe will never be topped, and lets hope that he returns for a 3rd one to make this one of the greatest trilogies ever. Heath Ledger was proably the best performance considering he had alot more to work with with that character, but i give props to Aaron Eckhart as well for his portrayal of Harvey Two Face Dent. Briliiant and scary stuff.
7
Dirty Mary Crazy Larry 1974,  PG)
Dirty Mary Crazy Larry
Dirty Mary, Crazy Larry is a REAL car chase movie. Forget about that "Gone in 60 Seconds" (2000), and "Fast and the Furious" crap.
8
Heathers 1988,  R)
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
11
Dazed and Confused 1993,  R)
12
Jackie Brown 1997,  R)
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
14
An American Werewolf in London 1981,  R)
15
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
I perfer the original theatrical GRINDHOUSE double feature. In 'Death Proof', Quentin Tarantino is more succesful than Robert Rodriguez was at making a true homage to Grindhouse films.
16
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
17
Sarah Silverman: Jesus Is Magic 2005,  R)
18
Scream 1996,  R)
19
The Aviator 2004,  PG-13)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Halloween 1978,  R)
22
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
23
Evil Dead 2 1987,  R)
24
Blue Velvet 1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments