My Favorite Movies


  johearn92's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Gladiator 2000,  R)
8
Jurassic Park 1993,  PG-13)
9
Zathura 2005,  PG)
10
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
12
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
15
Glory 1989,  R)
16
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Excellent. It is very moving, well directed & well scripted. It also followed the Biblical historical event really well. This move showed the true horrors that Christ went through. I highly recommend it.
17
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
The violin's story was dramatic, interesting, depressing and intriguing. The music was also well composed. It is a fascinating movie, which I recommend---especially to violinists or other musicians.
18
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG-13)
19
The Dark Knight 2008,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments