My Favorite Movies


  1. JoeSanz
  2. Jose

Give list a short description

  JoeSanz's Rating My Rating
1
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Once I was in this situation when i was in love with alejandra my friend, and then i need to came back with my exgirlfriend... terrible decision... always listen the heart...
2
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
This is nothing but the history of my life, and my first real love, Vanesa, what a rush i felt then... anyway.... never lost the hope, the real love really exist, you just have to ignore it until you cant hold it anymore, and then it appears at the face of another woman...
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Great Sci-fi film, the present is the past, and our fate is done... all of we are going to be dead by the virus, an original and good adaptation from a novel...
4
Only You 1994,  PG)
Only You
Just fantastic if you love the love itself, and italian culture.... great performances, great feelings at the screen and at the viewers, are experienced at the time the motion picture gets on its way... great movie!
5
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
A real and epic history of love against anything... even the racism, and discrimination, i just love this kind of movies played in a future that may be possible in a few years.... hope so... just kidding! (about the way of life)
6
Man on Fire 2004,  R)
7
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Really a strong movie, hard to not crying with the feelings, reaaly a great movie, about love against anything, even god and the hell itself.... there is more after life... sure it is.
8
Minority Report 2002,  PG-13)
9
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
For me... the best performance of Nicholson in a movie, when the trial scene comes at the final and he yells!!! for an oscar never given to him for that..
10
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
Fire in the Sky
Excellent... the best ET movie ever.... a master piece and also based on a true story
11
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Great film.... its a great performance of all the actors and great Sfx.... trully recommendable...
12
The Body 2001,  PG-13)
The Body
A movie that is some controvertial... about of faith... just in the limit of the boring... but knows who to keep attached to the story... has a good base, but only that...
13
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
A good one... maybe a classic of this decade.... some kind of an old cat and mouse game... but with much more class...
14
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
A history of love, humanity, and humor, like babel for indoors!!! But less cruel...
15
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
A great continuation of the first movie, i like all the highway scene!
16
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
I hardly didnt get boried by this one, a lot of Sfx, I mean try to take it easy with so many Sfx!!! until the final fight scene, i like the end in many sences...
17
Vanilla Sky 2001,  R)
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
i like it... but i still havent see the first part.... something strange at me!!!
19
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
A bussines classic, great performance by Michael Douglas...
20
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
21
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
22
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
23
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
Not the best film of the animated ones, but at least it has the original cast voices ....
24
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
25
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
26
Flatliners 1990,  R)
27
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
A possible not distant future where at this way we should have to pay for the air we breath in...
28
Sphere 1998,  PG-13)
Sphere
A good classic of the american Sci-Fi... i trully recommend it!
29
Red Planet 2000,  PG-13)
Red Planet
If you like spacial-future Sci Fi, u must see this one... a great classic...
30
Contact 1997,  PG)
Contact
It has it all... excellent fiction-reality film...
31
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
The first one of this trilogy... it has it all from a spy movie, a true life bond...
32
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Its all in the way you treat the others.... a short film, the final could be better....
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
36
Kiss The Girls 1997,  R)
Kiss The Girls
An impacting movie with two great actors..... keeps you inside the history until the ends... a great end.... cleaver move by freeman.
37
Left Behind - The Movie 2000,  PG-13)
38
Zathura 2005,  PG)
Zathura
I was expecting more scifi action movie and i get a child based film with a jumanji like story... my fault, at the movie box is all the meaning
39
Jerry Maguire 1996,  R)
40
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
41
Waterworld 1995,  PG-13)
42
White Noise 2005,  PG-13)
43
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
44
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
45
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
Great film that takes u to the action between a war at afghanistan people and russia... great action and lessons about never giving up... like all stallone's films
46
Bedazzled 2000,  PG-13)
Bedazzled
I think its and old fashioned story but Liz is outstanding at every moment, i like her more like an angel!!
47
Cube 1997,  R)
Cube
it remember you one of your childhood nightmares... well, dont take it too serious, its a movie...
48
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Great adaptation from the original comic from Marvel... great actors too...
49
Frequency 2000,  PG-13)
50
The Girl Next Door 2004,  R)
51
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
52
The Visitor 2008,  PG-13)
The Visitor
I like it, very much, its the kind of art-independent movie... but u can really appreciate the talent of the cast and writer... you should see it
53
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
An excellent adaptation from the classic written by wells, reality of a possible future... reaching us.....
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
i can't believe how long i didn't see it before... remarkable performances...
57
The Family Man 2000,  PG-13)
58
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Heavenly special!!!! Remember it everytime u think God doesn't hear your prayers!
59
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
60
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
Cant find your true love?... go back in time and sure u will....
61
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
They were in love... and was for real, notice that?
62
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
The only think i didnt like was the abrupt ending... the rest is outstanding...
63
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Too real to forget someday... and why should we???
64
The Matrix 1999,  R)
65
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
Suspense unitl the very end... a must-see classic... excellent one!
66
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Carrey at his best drama performance....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments