My Favorite Movies
| joelvikner's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 2 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 3 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 4 |
Kopps 2003, PG-13) |
|
| 5 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Beyond the Gates 2007, R)
Mycket gripande film om folkmordet i Rawanda. |
|
| 7 |
Before the Fall (Napola) 2004, Unrated)
hemsk och mörk film om andra världskrigets sista år. Filmen utspelar sig på en Napolaskola där morgondagens nazisistiska elit tränas för att kunna leda det ariska riket efter att de har vunnit kriget. |
|
| 8 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 11 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 12 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Stand by Me 1986, R) |













