My Favorite Movies


  1. JOEISCOOL
  2. joe

The top, not realy in order, i couildnt say may fav film

  JOEISCOOL's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
best actors ever in the film makes it so great
3
No Country for Old Men 2007,  R)
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
in alot of ways better from the first one de niro is amazing
5
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
The Deer Hunter is a masterpiece of life among a community before and after three friends get drafted to fight in the Vietnam War. The tragic events that take place in the jungles and the adjustment back into the drinking and hunting life of steel workers in Pittsburgh shook my life forever. Bobby, Chris, and John all give fine performances with an outstanding supporting cast comprised of George Dzunda(Crimson Tide, The Limbic Region) Meryl Streep(Kramer vs. Kramer, Out of Africa) and of course the late John Cazale(The Conversation, Dog Day Afternoon). The scenes are lavishly created to pull us into the magic and to strike horror into our dreams. The themes of a powerful movie such as this applies across all generations even to now with all that is happening with our soldiers in the Middle East. If you only have "one shot" to see an outstanding movie that will make your heart sing and make your soul weep, make it this movie.
6
The Shining 1980,  R)
7
Apocalypse Now 1979,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
one of scorsese's best
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
simply amazing , the camera , the story , the craft
13
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
amazing
14
Psycho 1960,  R)
Psycho
amazing music and ending
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
amazing cinematogrophy
17
Schindler's List 1993,  R)
18
Scarface 1983,  R)
Scarface
al pacino is great
19
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
20
Juno 2007,  PG-13)
21
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
22
Full Metal Jacket 1987,  R)
23
Fargo 1996,  R)
24
Back to the Future 1985,  PG)
25
Taxi Driver 1976,  R)
26
Trainspotting 1996,  R)
27
The Green Mile 1999,  R)
28
The Silence of the Lambs 1991,  R)
29
Jaws 1975,  PG)
30
Rear Window 1954,  PG)
31
North by Northwest 1959,  Unrated)
32
Saving Private Ryan 1998,  R)
33
Shallow Grave 1994,  R)
34
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
one of the best comedies, great characters
35
Stand by Me 1986,  R)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Once Upon a Time in America 1984,  R)
38
Don't Look Now 1973,  R)
Don't Look Now
brillant editing and twists
39
The Birds 1963,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments