My Favorite Movies
| Joe's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 4 |
Fletch 1985, PG) |
|
| 5 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 6 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 7 |
The Last Starfighter 1984, PG) |
|
| 8 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 9 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 10 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 11 |
The Departed 2006, R) |
|
| 12 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 13 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 15 |
Garden State 2004, R) |
|
| 16 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 17 |
Knocked Up 2007, R)
This is a 3-star movie but i'm giving it 2 stars to make up for all you idiots out there giving it 4 stars. In fact, it was only a 3-star movie int he first place because nothing with katherine heigl can ever get less than 3 stars but if it wasn't for that it would have been a 2.5 star movie in which case i would have had to actually give it 1.5 stars to make up for all of you. Comprende? |
|
| 18 |
Cloverfield 2008, PG-13) |


















