Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JodaXKnight's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Never had a fav Movie before this. If not for the ministry Lol this would be my job.
2
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Ever watch a Movie that makes you feel at ease and peaceful? This is one of those.
3
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
This is an awesome show. One of my favs of the time.
4
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
EPIC .
5
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
Musical full of humor, action, humor, drama and humor. Oh ya its funny too.

I just watched it again.. Man It still cracks me up... Have i mentioned it has great Humor ?
6
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Again, if you know me you know why i like this movie.
7
The Exorcist 1973,  R)
8
Going My Way 1944,  Unrated)
Going My Way
I love the oldies. Bing is great.
9
The Godfather 1972,  R)
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
11
The Godfather, Part III 1990,  R)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Audrey Hepburn and REx Harrison MAKE this movie. I really cannot see anyone else even trying these roles.
14
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
I liked this one alot. The thought of one lady taking care of those guys is just funny.
15
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Lol thats because your a big knid NOW Ben. Good Show.
16
A Christmas Story 1983,  PG)
17
Jonah - A VeggieTales Movie 2002,  G)
18
Joseph - King of Dreams 2000,  PG)
19
The Prince of Egypt 1998,  PG)
20
It's a Wonderful Life 1946,  G)
21
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
The Bells of St. Mary's
Ingrid Bergman's presence alone steals most of the show. Great movie.
22
Dead and Breakfast 2004,  R)
Dead and Breakfast
Ok Yes its a Zombie Movie. Yes its a B grade Zombie movie. But oh Shoot Son !!!! LOL ROFL.

Just to give you an Idea. I dont think this is spoiler but be aware of next little bit.....

Held up in a house windows and doors nailed shut. As you are defending the house your gf bannters about you cheating on her. Meanwhile 3 Zombie hicks outside are playing instruments and singing "Blood is a sweet as moonshine whisky...were so alive when we kill kill kill. Were comin ta kill ya were comin to kill ya." As the rest of the Zombies do a thriller dance. Claps, foots slides N All.

LOL if you like cheese. If you Like B's If you like Zombie flix. This is one for you.

The tag line for the movie itself says it all.. "Dead & Breakfast, It's like a bad horror movie... Only worse. "

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments