Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  joannawejman's Rating My Rating
1
Assault on Precinct 13 2005,  R)
2
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
3
Night at the Museum 2006,  PG)
4
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
5
National Treasure 2004,  PG)
6
World Trade Center 2006,  PG-13)
7
Casino Royale 2006,  PG-13)
8
The Guardian 2006,  PG-13)
9
Evelyn 2002,  PG)
10
Mission Impossible 1996,  PG-13)
11
After the Sunset 2004,  PG-13)
12
Daylight 1996,  PG-13)
13
Treasure Island 1998,  PG-13)
14
Lethal Weapon 4 1998,  R)
15
Die Hard 1988,  R)
16
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
17
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
18
King Kong 2005,  PG-13)
19
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
20
Meet the Parents 2000,  PG-13)
21
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
22
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
23
Happy Feet 2006,  PG)
24
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Tears of the Sun 2003,  R)
29
War of the Worlds 2005,  PG-13)
30
Licence To Kill 1989,  PG-13)
31
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
32
GoldenEye 1995,  PG-13)
33
Die Another Day 2002,  PG-13)
34
The Living Daylights 1987,  PG)
35
The Firm 1993,  R)
36
Speed 1994,  R)
37
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
38
The Others 2001,  PG-13)
39
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
40
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
41
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
43
A Good Year 2006,  PG-13)
44
Jurassic Park 1993,  PG-13)
45
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
46
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
47
Dante's Peak 1997,  PG-13)
48
The Matrix 1999,  R)
49
The Matrix Reloaded 2003,  R)
50
The Matrix Revolutions 2003,  R)
51
Ransom 1996,  R)
52
Collateral 2004,  R)
53
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
54
Robinson Crusoe 1996,  PG-13)
55
Castaway 1986,  R)
56
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
57
White Chicks 2004,  PG-13)
58
Armageddon 1998,  PG-13)
59
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
60
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
61
Sister Act 1992,  PG)
62
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
63
The Rocketeer 1991,  PG)
64
Pay It Forward 2000,  PG-13)
65
Home Alone 1990,  PG)
66
Home Alone 4 2002,  Unrated)
67
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
68
Home Alone 3 1997,  PG)
69
A Cinderella Story 2004,  PG)
70
Déjŕ Vu 2006,  PG-13)
71
Poseidon 2006,  PG-13)
72
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
73
House of Wax 1953,  Unrated)
74
House of Wax 2005,  R)
75
Shrek 2001,  PG)
76
Shrek the Third 2007,  PG)
77
Shrek 2 2004,  PG)
78
Open Season 2006,  PG)
79
The Patriot 2000,  R)
80
The Patriot 1998,  R)
81
Rocky 1976,  PG)
82
Rocky Balboa 2006,  PG)
83
Rocky V 1990,  PG-13)
84
Rocky III 1982,  PG)
85
Rocky II 1979,  PG)
86
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
87
Rambo III 1988,  R)
88
Air Force One 1997,  R)
89
Madagascar 2005,  PG)
90
Over the Hedge 2006,  PG)
91
Hoodwinked 2006,  PG)
92
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
93
The Incredibles 2004,  PG)
94
Elf 2003,  PG)
95
Catch Me If You Can 1989,  R)
96
16 Blocks 2006,  PG-13)
97
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments