My Favorite Movies
| jmuirhea's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 2 |
Once 2007, R) |
|
| 3 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 4 |
1 Giant Leap 2002, Unrated)
This movie was totally amazing and blows the doors off of any concept you have of a documentary. Duncan and Jamie have put together the movie in 9 broad themes ranging from faith, inspiration, masks, and sex and have brought to the forefront many of the philosophies and music of African, Indian, Maori, European and North American culture. |
|
| 5 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 6 |
Sin City 2005, R) |
|
| 7 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 8 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 9 |
Ran 1985, R) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 14 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 15 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 16 |
Akira 1988, R) |
|
| 17 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 18 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 19 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Crash 2005, R) |
|
| 22 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 23 |
Clerks 1994, R) |
|
| 24 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 25 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 27 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 29 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 30 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 31 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 32 |
Memento 2000, R) |
|
| 33 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 34 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 35 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 36 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 37 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 38 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 39 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 40 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Dogma 1999, R) |
|
| 42 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 43 |
The Shipping News 2001, R) |
|
| 44 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 46 |
American History X 1998, R) |
|
| 47 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 48 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 49 |
Baraka 1993, Unrated) |
|
| 50 |
Chocolat 2000, PG-13) |


















































