My Favorite Movies


  jmg24fan's Rating My Rating
1
Batman Begins 2005,  PG-13)
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
3
Twilight 2008,  PG-13)
4
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
5
Cars 2006,  G)
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
7
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
8
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
9
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
10
Angels & Demons 2009,  PG-13)
11
The Silence of the Lambs 1991,  R)
12
Philadelphia 1993,  PG-13)
13
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
14
Blades of Glory 2007,  PG-13)
15
Days of Thunder 1990,  PG-13)
16
24 x 24: Wide Open With Jeff Gordon 2007,  Unrated)
17
Get Smart 2008,  PG-13)
18
Jeepers Creepers 2001,  R)
19
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
The book was spectacular, so I'm hoping the movie will at least be "good!" It comes out in theaters on December 21, 2007.
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Can't wait until November 2008!
26
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
If the director doesn't mess it up & it follows the intensity and drama of the book, this will be the best movie in the series. Comes out July-ish 2010.
27
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
30
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
31
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
34
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
35
Spaceballs 1987,  PG)
36
Blazing Saddles 1974,  R)
37
Young Frankenstein 1974,  PG)
38
Silent Movie 1976,  PG)
39
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
40
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
41
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
42
Back to the Future 1985,  PG)
43
Back to the Future Part III 1990,  PG)
44
Back to the Future Part II 1989,  PG)
45
Ghostbusters 1984,  PG)
46
Ghostbusters 2 1989,  PG)
47
The Exorcist 1973,  R)
48
Gone With the Wind 1939,  G)
49
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
50
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
51
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
52
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
53
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
54
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
55
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
56
Signs 2002,  PG-13)
57
The Craft 1996,  R)
58
My Girl 1991,  PG)
59
My Girl 2 1994,  PG)
60
Halloween 1978,  R)
61
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
62
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
63
Wayne's World 1992,  PG-13)
64
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
65
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
66
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
67
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
68
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
69
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
70
Airplane! 1980,  PG)
71
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
72
A Christmas Story 1983,  PG)
73
Uncle Buck 1989,  PG)
74
Ice Age 2002,  PG)
75
Finding Nemo 2003,  G)
76
Poltergeist 1982,  PG)
77
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
78
Poltergeist III 1988,  PG-13)
79
Jaws 1975,  PG)
80
Jaws 2 1978,  PG)
81
Jaws 3 1983,  PG)
82
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
83
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
84
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
85
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
86
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
87
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
88
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
89
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
90
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
91
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
92
Mermaids 1990,  PG-13)
93
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
94
The Sound of Music 1965,  G)
95
Beaches 1988,  PG-13)
96
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
97
Beetlejuice 1988,  PG)
98
Caddyshack 1980,  R)
99
Stripes 1981,  R)
100
Sleepy Hollow 1999,  R)
101
Back to School 1986,  PG-13)
102
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
103
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
104
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
105
Duck Soup 1933,  Unrated)
106
Horse Feathers 1932,  Unrated)
107
A Day at the Races 1937,  Unrated)
108
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
109
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
110
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
111
Animal Crackers 1930,  G)
112
Monkey Business 1931,  Unrated)
113
At the Circus 1939,  Unrated)
114
Room Service 1938,  Unrated)
115
Love Happy 1949,  Unrated)
116
Go West 1940,  Unrated)
117
The Marx Brothers in a Nutshell 1990,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments