My Favorite Movies


  jmbergeron's Rating My Rating
1
Hercules 1983,  PG)
Hercules
c'est poche
2
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
le premier
3
Trainspotting 1996,  R)
4
Die Hard 1988,  R)
5
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
stranger in a strange land
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
7
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
8
Psycho 1960,  R)
Psycho
avez-vous une chambre de libre?
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
my mom says "nul si découvert"
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Rocky 1976,  PG)
12
Payback 1999,  R)
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
pas l'gout de manger du spaghetti en canne
14
Pet Sematary 1989,  R)
15
Dune 1984,  PG-13)
Dune
g rien compri (non)
16
Back to the Future 1985,  PG)
17
The Shining 1980,  R)
18
Slap Shot 1980,  R)
19
Braveheart 1995,  R)
20
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
21
The Toxic Avenger 1985,  R)
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
23
Jean De Florette 1986,  PG)
24
The Godfather, Part II 1974,  R)
25
The Godfather 1972,  R)
26
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
27
Easy Rider 1969,  R)
28
Planet of the Apes 1968,  G)
29
Bonnie and Clyde 1967,  R)
30
Cool Hand Luke 1967,  PG)
31
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
a great epic
32
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
33
The Longest Day 1962,  G)
34
The Beast of Yucca Flats 1961,  Unrated)
The Beast of Yucca Flats
some weird quotes in this one
35
Spartacus 1960,  PG-13)
36
Ben-Hur 1959,  G)
37
Assassin of Youth 1935,  Unrated)
38
Frankenstein 1931,  Unrated)
39
The Hunchback of Notre Dame 1923,  Unrated)
40
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
41
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
42
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
43
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
catchy rhythms in there
44
Trailer Park Boys: The Movie ,  Unrated)
45
Maurice Richard (The Rocket) 2007,  PG)
46
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
47
Waiting 2005,  R)
48
Walk the Line 2005,  PG-13)
49
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
50
Gaz Bar Blues 2003,  Unrated)
Gaz Bar Blues
touching
51
La grande séduction (Seducing Doctor Lewis) 2002,  Unrated)
52
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
53
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
can't believe I like this movie... but I did
54
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
the book was better (as always)
55
The Pianist 2002,  R)
56
Québec-Montréal 2002,  Unrated)
57
Spider-Man 2002,  PG-13)
58
Black Hawk Down 2001,  R)
59
Ghost World 2001,  R)
60
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
61
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
62
Y Tu Mamá También 2001,  R)
63
High Fidelity 2000,  R)
64
Snatch 2001,  R)
65
American Beauty 1999,  R)
66
The Blair Witch Project 1999,  R)
67
Bowfinger 1999,  PG-13)
68
Instinct 1999,  R)
69
The Matrix 1999,  R)
70
Office Space 1999,  R)
71
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
72
Saving Private Ryan 1998,  R)
73
The Waterboy 1998,  PG-13)
74
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
75
Wild Things 1998,  R)
76
Boogie Nights 1997,  R)
77
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
78
Bulletproof 1996,  R)
79
Fargo 1996,  R)
80
To Die For 1995,  R)
81
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
82
Forrest Gump 1994,  PG-13)
83
Interview with the Vampire 1994,  R)
84
Reality Bites 1994,  PG-13)
85
The Shawshank Redemption 1994,  R)
86
The Stoned Age 1994,  R)
87
Dazed and Confused 1993,  R)
88
The Fugitive 1993,  PG-13)
89
Germinal 1993,  R)
90
Groundhog Day 1993,  PG)
91
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
92
Schindler's List 1993,  R)
93
The Vanishing 1993,  R)
94
Encino Man 1992,  PG)
95
Gun Crazy (Deadly Is the Female) 1949,  R)
96
Singles 1992,  PG-13)
Singles
bad casting
97
Unforgiven 1992,  R)
98
Wayne's World 1992,  PG-13)
99
The Doors 1991,  R)
100
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
101
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
102
The Silence of the Lambs 1991,  R)
103
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
104
Thelma & Louise 1991,  R)
105
Cadence 1990,  PG-13)
106
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
107
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
108
Graveyard Shift 1990,  R)
109
Misery 1990,  R)
110
Pump up the Volume 1990,  R)
111
Total Recall 1990,  R)
112
Back to the Future Part II 1989,  PG)
113
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
114
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
115
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! 1989,  PG-13)
116
Loverboy 1989,  PG-13)
117
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
118
Big 1988,  PG)
119
Cocktail 1988,  R)
120
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
121
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
122
License to Drive 1988,  PG-13)
123
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
124
Rain Man 1988,  R)
125
Vice Versa 1988,  PG)
126
Young Guns 1988,  R)
127
Young Guns II 1990,  PG-13)
128
*batteries not included 1987,  PG)
129
Blood Diner 1987,  Unrated)
130
Full Metal Jacket 1987,  R)
131
Mannequin 1987,  PG)
132
Predator 1987,  R)
133
Three Amigos! 1986,  PG)
134
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
135
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
136
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
137
Top Gun 1986,  PG)
138
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
139
Highlander 1986,  R)
140
Meatballs III: Summer Job 1987,  R)
141
Platoon 1986,  R)
142
Elvis Gratton: Le king des kings 1986,  Unrated)
143
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
144
The Goonies 1985,  PG)
145
Missing in Action 2 - The Beginning 1985,  R)
146
Red Sonja 1985,  PG-13)
147
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
148
Weird Science 1985,  PG-13)
149
Conan the Destroyer 1984,  PG)
150
Ghostbusters 1984,  PG)
151
Gremlins 1984,  PG)
152
The Dog Who Stopped the War (La Guerre des Tuques) 1984,  Unrated)
153
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
154
Runaway 1984,  PG-13)
155
The Terminator 1984,  R)
156
This Is Spinal Tap 1984,  R)
157
All the Right Moves 1983,  R)
158
Christine 1983,  R)
159
Blade Runner 1982,  R)
160
Creepshow 1982,  R)
161
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
162
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
163
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
164
Gandhi 1982,  PG)
165
The Thing 1982,  R)
166
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
167
The Evil Dead 1981,  R)
168
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
169
My Bloody Valentine 1981,  R)
170
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
171
The Blue Lagoon 1980,  R)
172
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
173
Cruising 1980,  R)
174
Alien 1979,  R)
175
The Amityville Horror 1979,  R)
176
Apocalypse Now 1979,  R)
177
Halloween 1978,  R)
178
Jaws 1975,  PG)
179
The Exorcist 1973,  R)
180
Patton 1970,  PG)
181
Battle of Britain 1969,  G)
182
Night of the Living Dead 1968,  R)
183
Nightmare Castle (Gli Amanti d'oltretomba)(Lovers Beyond the Tomb)(The Faceless Monster) 1965,  Unrated)
184
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) 1963,  Unrated)
185
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
186
Creature from the Haunted Sea 1961,  Unrated)
187
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
188
Attack of the Giant Leeches (Attack of the Blood Leeches) (Demons of the Swamp) 1959,  Unrated)
189
The Giant Gila Monster 1959,  Unrated)
The Giant Gila Monster
the gila does not look anything giant
190
The Delicate Delinquent 1956,  Unrated)
191
Why We Fight World War II - Prelude to War & The Nazis Strike 2001,  Unrated)
192
Child Bride, (Child Bride of the Ozarks) 1938,  Unrated)
193
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth) 1936,  PG)
194
City Lights 1931,  G)
195
M 1931,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments