My Favorite Movies


  1. jmankas
  2. daniel

in no specific order

  jmankas's Rating My Rating
1
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
2
Latcho Drom (Safe Journey) 1993,  Unrated)
3
The Quiet Earth 1985,  R)
4
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
5
La Belle Noiseuse 1991,  Unrated)
6
Paris, Texas 1983,  R)
7
Harold and Maude 1971,  PG)
8
Slacker 1991,  R)
9
Barbarella 1968,  PG)
10
Crumb 1994,  R)
Crumb
I'm amazed how I didn't know R. Crumb before this doc. such a genius.
11
Duck Soup 1933,  Unrated)
12
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
13
Stranger Than Paradise 1984,  R)
14
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Coppola must have sold his soul to the devil for this.
15
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) 1960,  Unrated)
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway)
completely nonsense, and so fabulously funny! I haven't laughed this much in a while, with a film.
16
Dogville 2003,  R)
17
Fight Club 1999,  R)
18
El Topo 1971,  Unrated)
El Topo
my favorite surreal film. Jodorowsky is a master...
19
Psycho 1960,  R)
20
Midnight Cowboy 1969,  R)
21
Waltz with Bashir 2008,  R)
Waltz with Bashir
animation taken to another level. absolutely speechless...
22
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955,  Unrated)
Nuit et Brouillard (Night and Fog)
utterly horrendous. yet beautiful, and i mean not in a good way. art is never the imagery of what is good, but of what is beautiful.
i think everyone, but EVERYONE, now, and in the future, should see this documentary, and get disgusted, get horrified, turn the face away with some images, so that things like this do not happen EVER AGAIN.
23
Izgnanie (The Banishment) 2007,  Unrated)
24
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
oh my! i've never been much into political movies, but now, geez, i was blown away by the narrative of this one. what a true masterpiece! what started like a very simple storyline, with this country fellow entering into the true important decisions world, the senate, and his first lessons about the american constitution, politics, and even the city life he wasn't used to, ended with a battle between him (and all that he believed in) and the big and corrupt politic machine. a struggle that left me without words, like an action film only with arguments.

"Either I'm dead right, or I'm crazy!"
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
Léon (The Professional) 1994,  R)
27
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
the first true musical libertine, and the starter of a new musical era, and through it, a new world view. Romanticism had begun. one of the best bios i've seen. three cheers for Forman, and specially for the brilliantness of the cast.
28
The Straight Story 1999,  G)
29
The Fall 2006,  R)
The Fall
it is the most touching movie I've seen lately. brilliant story, brilliant cinematography, brilliant cast.
30
Le Dernier combat (The Final Combat) (The Last Battle) 2005,  R)
31
Pulp Fiction 1994,  R)
32
THX 1138 1971,  PG)
33
Baraka 1993,  Unrated)
Baraka
Ron Fricke is a fuckin' cinematography genius!!! astonished, perplexed, shocked, almost crying my soul out, that's how i was like the whole movie. human condition, culture, traditions, beliefs, society, nature, everything is fabulosily shown in this doc. the soundtrack is unbelievable, put perfectly in the key moments. unfortunatly, 5 stars is the maximum we can give for perfection.
34
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
35
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
36
Into the Wild 2007,  R)
37
Noi 2003,  PG-13)
38
Chronos 1987,  Unrated)
Chronos
Since the dawn of civilization until the present times, Ron Fricke show us in this documentary the steps of mankind through out the ages. Its a wonderful photography masterpiece, combined with an amazing soundtrack.
39
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
40
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
41
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
42
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
43
Saw 2004,  R)
44
Big Fish 2004,  PG-13)
45
The Pianist 2002,  R)
46
Donnie Darko 2001,  R)
47
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
48
Death Proof 2007,  R)
49
The Silence of the Lambs 1991,  R)
50
Requiem for a Dream 2000,  R)
51
Juno 2007,  PG-13)
52
Exiles (Exils) 2004,  Unrated)
Exiles (Exils)
one of the best trip movies I have seen, I must say. tony gatlif brought us a trip inside spanish minorities/immigrants and north africa's roots, in a very musical hippie-kind way. the freedom, the passion... and the trance session made my head blow!
53
Snatch 2001,  R)
54
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
55
Spirited Away 2001,  PG)
56
Empire of the Sun 1987,  PG)
57
Memento 2000,  R)
58
Amarcord 2009,  R)
Amarcord
what a laugh!
59
The Game 1997,  R)
60
Y Tu Mamá También 2001,  R)
61
Paris Je T'aime 2006,  R)
62
The Shawshank Redemption 1994,  R)
63
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
64
Schindler's List 1993,  R)
65
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
66
American History X 1998,  R)
67
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
68
8 1/2 1963,  Unrated)
69
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
70
The Shining 1980,  R)
71
Elephant 2003,  R)
72
The Green Mile 1999,  R)
73
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
75
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
76
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
77
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
78
Fitzcarraldo 1982,  PG)
Fitzcarraldo
superb acting by Kinski, and an amazing work by Herzog.
79
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
80
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera)
beautiful
81
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
I needed to watch it a second time to fully enjoy what a great work it is. amazing camera work while the musical parts, and bjork's voice is divine!
82
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
83
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
84
Thesis (Tesis) 1996,  R)
85
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
hilarious!
86
Stealing Beauty 1996,  R)
Stealing Beauty
a very sensual film, not only because of Liv Tyler's character, but also because of the shots, the landscapes, the lines, the scenes.
the story is about the purity of virginity, and all the effects it brings to the person, and the others around: lust, inspiration, jealousies, compassion, etc.
In general, a great masterpiece by Bertollucci.
87
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
never thought Keaton could pull up this kind of brilliant and funny acting. Burton, once again, didn't let me down, though this was one of his oldies, he can be so damn creative! the plot is both dark and funny, the characters have their own personality and goals, the extra characters (the ones in the Limbo) cracked me up, and the scenarios were simple but scary.
88
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982,  Unrated)
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance
i seem to be getting more and more fond of this kind of filmmaking. this first part of the qatsi trilogy was, absolutly, beyond my expectations. not that it brought something new to me, since i've seen Chronos and Baraka before this, but somehow it clicked another light on me. we're nothing more than a mechanical society.
89
Powaqqatsi 1988,  G)
Powaqqatsi
the second part of the qatsi trilogy was not as good as Koyaanisqatsi (though i rate them equal), but still very different. a journey into developing countries and the struggle of their people for survival. they may be economicaly poor, but they're very rich in spirituality.
90
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
terribly factual! i mean, i already had the feeling that there was something wrong already in this mad world, and now the proof arrived.. we could all think this was all invented, that its another conspiracy theory, but what it is amazing is that everything clicks together, our suspicions with their theories... plus, if it was another conspiracy theory (for their profit of course) why do they give away the doc free for download, at their website?
91
Yojimbo 1961,  Unrated)
92
Zeitgeist: Addendum 2008,  Unrated)
Zeitgeist: Addendum
Think about our today's society, our financial system, our corrupt politicians, our beliefs, our use of resources, but mainly, think about we as humanity. this documentary is not suppose to brain wash people, its not suppose to create another religion, with a messiah or such, it is supposed to make you THINK!
93
Metropolis 1927,  PG-13)
94
Roman Holiday 1953,  Unrated)
95
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
"You're a sick fuck, Fink."

so far, the best film made by the Coen brothers. and the funny thing is, i absolutely didn't get it... there's a thing i completely adore in their films, they don't use clichés. when you're thinking you're about to unravel something, by your own experience in watching films, you get completely surprised moments after, because what happens is really unexpected, and sometimes out of context, not falling out of the story though, and thats so f*cking brilliant, in my opinion.
96
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
i don't know what to think or say about this film, i don't know if i should consider it as one of the most marvelous surrealistic masterpiece i've seen, or if i should consider it as nonsense, disgusting, disturbing, weird and confusing piece of garbage and give it half a star.

well i think i'll go for the first option, since i already know Lynch's style and work, and i know he's a puzzling director, and by that, everything has a meaning.
i oughta see this again, and again, and again... the many times i may need, to solve the puzzle.
97
Following 1998,  R)
Following
simple, mindblowing and effective, this is probably the best way to describe this first work by Nolan.
98
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
awesome view into the "making of" of one of the best films ever made, Apocalypse Now, and the struggle of Coppola to finish it, due to all the setbacks..
99
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
100
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
very good. even though i still prefer Hiroshima Mon Amour as one of the French Wave firestarters, 400 Blows was still marvelous... and yea, like some say, the last scene was quite something.
101
Entr'acte 1924,  Unrated)
Entr'acte
shown in between the two parts of Picabia's surrealism firestarter, ballet Relâche, this Entr'acte is one hell of a short film. no wonder the night, at the end of this "ballet", ended in conflicts between the artists and the crowd. they just weren't ready for this kind of "pushing the boundaries"...
102
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
call it overrated, call it pretentious, call it whatever you may want to, but what is remarkable is that i could stand the whole 3h30 length of the film, through out the night, without blinking the eyes... a classic alright.
103
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
104
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
absolutely brilliant! not just the live footage, turned into documentary, of the spectacle, but the festival itself. what a great thing. great times. great music. great ideas. now that was pure living. too bad the remakes and copies never reached the grandiosity of this original Woodstock festival...

"Far out, man..."
105
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
Gomorrah (Gomorra)
really intense and cruel. great for those who enjoyed City of God or La Haine, where the rules of the street are, most of the time, the rules of the gun.
what is really shocking in this Gomorrah is to think that mobs like this, mobs this cruel and brutal, exist not only in those far away places we get to see on the news every now and then, such as the Rio's slums, to name an example, but also in the middle of this so-called Modern Europe.
106
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
It's All Gone Pete Tong
great stuff.
107
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998,  R)
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat)
ah man, this was brilliant! this Kusturica is one crazy fellow. who else makes people laugh 'till it hurts with all the nonsense mixed together?

Maradona!
108
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
109
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
this is so much better than any action film! it was brilliant. plus you never get to see anything besides 12 guys arguing inside a sealed room. and, for that, the camera work, the angles, the script... were just too good.
110
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
i admit i'm not really of a western expert, and most of the ones i did see were pretty recent compared to the great westerns era of the 50's and 60's, but i surely have to say, that of those recent ones, this is probably the best one.
111
Drowning by Numbers 1988,  R)
112
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
what a superb film. it lasts almost 3 hours but thats hardly noticeable. and Steve McQueen is the man!
113
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
just fantastic! i'm absolutely speechless.
114
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
a false, yet brilliant sum up of the Glam Rock era and the sexual liberation that it brought, with fantastic alegories to Bowie, Iggy or Bolan.
115
Frankenweenie 1992,  PG)
Frankenweenie
a funny and charming alegory to Frankenstein. and for those who are acquainted to its story and its sequels, you'll surely end up with a smile.
116
The World of Stainboy 2000,  Unrated)
The World of Stainboy
weird fellow this stain boy. its only one more proof of Burton's creativity and here are some more examples - http://homepage.eircom.net/~sebulbac/burton/home.html
117
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
this first Star Wars (fourth in the series) is just one hell of a sci-fi. i find it better than any Alien, Blade Runner, or any sci-fi of this era, just because it is far more complete, and it is a brilliant depiction of what could be the future, or the long time gone past, like it is said in the beggining of each SW. its almost flawless and with the so many different, and interesting, characters, planets, starships, its no wonder it began a nerd mass histeria to know the best of each of them. and i add, if i'm a nerd because i loved this, then i proudly am.

"The Force will be with you... always."
118
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Brilliant as a continuation for the IV. the ending fight between Vader and Luke is simply astonishing, and so it is the revealing secrets it brings. the melodrama surrounding SW starts after this moment...
119
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
Central Station (Central do Brasil)
another brazilian favorite. side by side with City of God.
120
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
i really can't imagine the fright of the audiences when they went to see this for the first time, at the cinema. yes, its that scary. great atmosphere, awesome gore, briliant cinematography. highly recomendable for any true horror fan.
121
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Classic. Dustin Hoffman and Bancroft are a must.
122
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
123
Entre les Murs (The Class) 2008,  PG-13)
124
Serpico 1973,  R)
Serpico
if there was a film where Al Pacino proved he was nothing less than a briliant actor, that film was Serpico. forget the first Godfather. he was good there yes, but he shares the protagonism with several other brilliant actors. he should have retired by the turn of the millennium, and leave aside all the crappy Recruits, 88 Minutes, Righteous Kills, and etc...
125
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
its amazing how a simple depiction of a bank robbery, can turn out to be so damn brilliant in the hands of Lumet and Pacino.
126
Network 1976,  R)
127
Mulholland Drive 2001,  R)
128
Groundhog Day 1993,  PG)
129
Vixen! 1968,  R)
Vixen!
this cult b-movie its brilliant for its simplicity and erotism. Russ Meyer already had enchanted me with his personal view of women on Faster Pussycar Kill Kill, but this Vixen, although with a less solid story, its quite funnier. and Erica Gavin is fantastic. a film recommended for any b-movie fan.
130
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
a fantastic and rather creative coming-of-age tale, captivating until the very last minute. possibly my fave of the genre.
131
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
I was somewhat suspicious on this film but I was surprised it turned out to be really good. Its funny, its clever, and its probably the only worthy film in Broderick's entire career.
132
American Graffiti 1973,  PG)
133
7 Up! 1963,  Unrated)
7 Up!
first of all, this five star rating is a general rating to the whole series, aswel as the review. secondly, its a magnificent study, more than anything else. more than the label of documentary or tv show. I saw the whole series, from when the subjects were still children, until they're 49, and I must say, its so damn interesting to see and reflect on how people, in general, evolve, wether mentally or physically. Its also briliant because it provides a comparison basis to the viewers, as it did for me. Its no problem to be 7 and say you want to be an astronaut and prefer to play instead of thinking about girls, its no problem to be 21 and don't have a clue of what to do in the future. these are just some examples of some things that are all part of life and growing up, and this doc proves that quite well.
134
North by Northwest 1959,  Unrated)
135
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
brilliant.
136
Le Dernier Combat (The Last Battle) (The Last Combat) 1983,  R)
137
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
horror classic. outstanding special effects.
138
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
Splendor in the Grass
" What though the radiance which was once so bright
Be now for ever taken from my sight,
Though nothing can bring back the hour
Of splendour in the grass, of glory in the flower;
We will grieve not, rather find
Strength in what remains behind..."
139
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
truly a remarkable film. and as much people say they don't like musicals, me included, they always end up admiring films like these.
140
Nanook of the North 1922,  Unrated)
Nanook of the North
Undeniable is its importance to film industry history, even if being considered a faux documentary. Flaherty wanted a portrayal of the true Inuit ancestors in the cold arctic, so he fooled the audiences to accomplish that, by adding a bit of staging. The result is in sight. An unscrupulous depiction of a now lost kind of living.
141
Caligula 1979,  R)
Caligula
Caligula is one hell of a porn film, above any other label. Of course orgies were a common thing in ancient Rome, and in alot more civilizations by then, and so there's absolutely no reason to produce any other, far from the truth, prudish depiction of the Roman living like Hollywood got people used to. And yes, the added sex scenes are a bit too excessive, too extravagant and too perverse, and there's controversy on that, but then wouldn't be a real portrayal of the history, specially on Caligula's reign.
142
Vertigo 1958,  PG)
143
Hype! 1996,  Unrated)
Hype!
Its fantastic how the grunge scene started out in a almost musically lost city, Seattle, at least for the music enthusiasts, and ended becoming one of the most influential music scenes in the world, in the 90's, gathering comparisons to the London scene in the 60's, or the New York scene in the 70's. As for me, being a really big fan of Nirvana and Pearl Jam, I really had the need to watch this documentary, since it brings an in-depth view on grunge origins and background, aswell as the consequences of its separation from the underground scene.
144
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
145
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997,  Unrated)
146
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
147
Rejected 2000,  Unrated)
Rejected
http://www.youtube.com/watch?v=M9R1ODvReQE
148
Ah, L'Amour 1995,  Unrated)
149
Welcome To The Show/Intermission In The Third Dimension/End of the Show 2003,  Unrated)
150
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
151
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
152
Home 2011,  Unrated)
153
The Wackness 2008,  R)
154
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
A splendid anti-war classic. Its one of the best depictions of war I've ever put my eyes on. Milestone achieved to produce some trully magnificent camera shots quite ahead of their time, specially while filming the battleground.
155
New York Beat Movie (Downtown 81) 2000,  R)
New York Beat Movie (Downtown 81)
a fabulous view on the hip subculture/post-punk underground scene in New York, with a 19 year old Jean-Michel Basquiat playing himself .
156
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
157
Monkey Business 1931,  Unrated)
158
Persona 1966,  Unrated)
159
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
160
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
161
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
162
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
163
Once Upon a Time in America 1984,  R)
164
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!

I say no more.
165
Hair 1979,  PG)
166
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
167
The Warriors 1979,  R)
168
The Gleaners and I 2000,  Unrated)
169
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997,  Unrated)
170
Le vent des amoureux (The Lovers' Wind) 1978,  Unrated)
171
Army of Darkness 1993,  R)
172
Kids 1995,  NC-17)
173
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
174
City Lights 1931,  G)
175
Modern Times 1936,  G)
176
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
The Last Temptation of Christ
It is quite hard to say something on a film like this, not that it is indescribable or untouchable (critically-wise), which is not, but it's a bigger than something film, it produces uncertainty, on a religious level, even though it was only based on a novel. It is by far, my favorite by Scorsese, and the only one I could rate the full five stars. It is also Willem's best perfomance.
177
Noi the Albino (Nói albínói) 2003,  PG-13)
178
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
A very very underrated science fiction film.
179
Videodrome 1983,  R)
180
The Thing 1982,  R)
181
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
182
The Wicker Man 1974,  R)
183
Lost Highway 1997,  R)
184
The Piano 1993,  R)
185
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
186
Rosetta 1999,  R)
187
Manhunter 1986,  R)
188
Zeitgeist: Moving Forward 2011,  Unrated)
189
The Blues Brothers 1980,  R)
190
Papillon 1973,  PG)
191
La Strada (The Road) 1954,  PG)
192
Enter the Void (Soudain le vide) 2009,  Unrated)
193
The Night of the Hunter 1955,  PG)
194
Dangerous Liaisons 1988,  R)
195
Black Christmas 1974,  R)

Comments (4)


Post a comment

Recent Comments

  1. jimbotender
    jimbotender posted 3 years ago

    what a list :)

  2. jonnycrumley
    jonnycrumley posted 3 years ago

    great list

  3. SarahGenerah
    SarahGenerah posted 3 years ago

    I just ordered "City of God" from Netflix and I need to watch "Eraserhead". You should watch "Another Day in Paradise" (1995), since you like "Requiem For a Dream". You should also watch "Stay" (2005), if you haven't already. Have you seen "Murder By Numb3rs"? It reminded me of "Funny Games", one of the same guys and Ryan Gosling is my fave. "Funny Games" got to me, I know that's what they were going for, but d@mn about the boy... and dog. I didn't know there was a 1997 version? Weird they'd remake it so soon.

  4. SirPant
    SirPant posted 16 months ago

    Another good list!