Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JLRAICING's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
ONE OF MY FAVORITES, IT'S ALL ABOUT FREEDOM
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
ONE OF MY FAVORITES. I THINK THIS IS THE ROLE OF HIS LIVE, EXCELENT
3
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
WAO ! SUPER ACTION AND ROMANCE, AMAZING MOVIE. "STAY ALIVE I WILL FIND YOU"
4
300 2007,  R)
300
NO RETREAT, NO SURRENDER. LIVE WITHOUT FREEDOM IS MEANING LESS. IS AN HONOR TO BECOME A SPARTAN. IS MY NEW # ONE (1)
5
Troy 2004,  R)
Troy
AMAZING EPIC, WAO HE DIE FOR LOVE
6
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team 1986,  Unrated)
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team
THIS IS THE BEST TAG TEAM EVER, WE MISS YOU HAWK
7
Knight's Tale ,  PG-13)
8
Alexander 2004,  R)
Alexander
IS GOOD BUT TROY WAS BETTER

ALEXANDER THE GAY SORRY I MEAN THE GREAT
9
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
PREDATORS RULE
10
American Samurai 1992,  R)
American Samurai
LEARN THE SAMURAI WAY AND DEFENSE YOUR SELF
11
Annapolis 2006,  PG-13)
Annapolis
VERY POWERFULL MOVIE
12
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
A VERY POWERFULL MOVIE
13
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
THE MOVIE IS VERY REALISTIC AND VERY BLLOODY, PERFECT
14
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
I ALMOST CRY.
15
Joshua Tree (Army of One) 1992,  R)
16
Attila 2001,  Unrated)
Attila
ANOTHER AMAZING WARRIOR.
17
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
OH HELL YEAH ! IF YOU LIKE SAMURAIS & NINJAS, THIS ONE YOU HAVE TO SEE. YOU LIVE BY THE SWORD & YOU DIE BY THE SWORD. GREAT ONE
18
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
SO FAR THE BEST VERSION I HAVE SEEN OF THIS ONE AND AMAZING EFFECTS
19
Best of the Best 1989,  PG-13)
Best of the Best
IT'S ALL ABOUT THE TEAM EFORT. GREAT, GREAT, GREAT
20
Best of the Best 2 1993,  R)
Best of the Best 2
GREAT MARTIAL ARTS, TOMMY ROCKS
21
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
FOR THAT TIME IT WAS A GREAT DISPLAY OF MARTIAL ARTS. I THINK YOU CAN SEE WERE THEY GET THE IDEA FOR RAIDEN AND KUN LAO.
22
Blade 1998,  R)
Blade
GREAT VAMPIRE HUNTER
23
Blade II 2002,  R)
Blade II
DAY WALKER IS BACK
24
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
TRIPLE THE ACTION AND NEW PARNERS.
25
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
I LOVE THE KUMITE.
26
Cellular 2004,  PG-13)
Cellular
VERY INTENSE.
27
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
AWESOME COMEDY, GREAT, AMAZING CAST.
28
Commando 1985,  R)
Commando
EXPLOSIVE ACTION
29
Con Air 1997,  R)
Con Air
AMAZING ACTION, MOVIE, IT'S JUST GREAT.
30
Constantine 2005,  R)
Constantine
THERE IS ALWAYS THE ONE THAT COULD BE THE BALANCE BETWEEN GOOD AND EVIL.
31
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
Cradle 2 the Grave
STRANGE COMBINATIO, BUT AMAZING
32
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
EVERYTHING ABOUT THIS MOVIE IS AMAZING.
33
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
IT'S ALL ABOUT JUSTICE
34
Death Race 2008,  R)
Death Race
PURE ADRENALINE FROM THE START TO THE END, GREAT ONE.
35
Demolition Man 1993,  R)
36
Desperado 1995,  R)
37
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
AWESOME, JOHN MCCLANE IS A ONE MAN SWAT
38
Double Impact 1991,  R)
Double Impact
VAN-DAMME X 2, DOUBLE THE ACTION
39
Driven 2001,  PG-13)
Driven
JOE TANTO IS BACK, I LOVE THIS ONE
40
Chui ma lau (Drunken Monkey) 2003,  R)
Chui ma lau (Drunken Monkey)
THIS MOVIE IS AMAZING, GREAT KUNG FU. GREAT FOR ALL MARTIAL ARTS FANS.
41
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I LOVE DRAGONS. I LOOK FORWARD TO SEE THE SECOND PART.
42
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
FALLOW YOUR HEART AND YOUR DREAMS ALL THE WAY NO MATTER WHAT. NO PAIN NO GAME
43
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
AMAZING RIDE
44
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
AWESOME COMBINATION, FROM DIRECTOR TO ACTORS, PERFECT
45
Hak kuen (Fatal Contact) 2006,  Unrated)
Hak kuen (Fatal Contact)
ANOTHER AMAZING FIGHTER, GREAT ONE.
46
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
ONE WORD, GREAT
47
Footloose 1984,  PG)
Footloose
GREAT DANCING
48
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
JUST HAVE TO SEE IT. IT'S OSCAR WINNER ALL THE WAY
49
Game of Death 1978,  R)
Game of Death
I DON'T KNOW, IT CUT BE HIS BEST
50
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
ONE WORD GREAT
51
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
THIS IS THE BEST ACTION FILM EVER. THE PERFECT COMBINATION JOHN WOO & CHOW YUN-FAT
52
Heat 1995,  R)
Heat
IT DOES NOT GET BETTER THAN THIS AMAZING CONBINATION. GREAT ACTION
53
Hitman 2007,  R)
Hitman
GREAT ADAPTATION, AWESOME MOVIE, I HOPE TO SEE MORE.
54
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
THE FUNNIEST MOVIE OF ALL SUMMER, IT'S ALL ABOUT FRIENDSHIP. IS NOT FOR KIDS.
55
Invasion U.S.A. 1985,  R)
56
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
WHAT A WAY TO STAR THE SUMMER HEAT ??? IT WAS A GREAT MOVIE. A HINT STAY UNTIL THE END OF THE CREDITS... AND YOU WILL SEE MORE...
57
Iron Monkey 1993,  PG-13)
Iron Monkey
GREAT MARTIAL ARTS.
58
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
I REALY LIKE THESE ONE.
59
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
AMAZING FORMAT, GREAT ACTION. RIVERS OF BLOOD
60
Kingdom of Heaven 2005,  R)
61
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
ONE OF MY FAVORITES JET LI MOVIES
62
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
63
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
THIS IS AN AMAZING LEGEND AND ALSO AWESOME CAST.
64
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
AMAZING, THIS IS JET LI INTRODUCTION TO USA. WE ARE TO OLD FOR THIS SH..
65
Linkin Park: Live in Texas 2003,  Unrated)
Linkin Park: Live in Texas
JUST ONE OF MY FAVORITES
66
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) 1990,  R)
67
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
AMAZING PERFORMANCE, AWESOME MOVIE
68
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
69
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
AMAZING STORY
70
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
71
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
VERY FUNNY, THIS MOVIE ROCKS
72
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
I LOVE THIS GROUP.
73
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
New Police Story (San ging chaat goo si)
WAO ! AMAZING NON STOP ACTION, GREAT ROLE, JACKIE CHAN RULES.
74
Next of Kin 1989,  R)
Next of Kin
BROTHER TO BROTHER, IS ALL ABOUT FAMILY. EYE FOR AN EYE
75
Nightwish: From Wishes to Eternity - Live 2005,  Unrated)
76
Nomad: The Warrior 2006,  R)
Nomad: The Warrior
WAO, AMAZING CAST KUNO BECKER (GOAL), JAY HERNANDEZ (HOSTEL AND TORQUE), JASION SCOTT LEE (DRAGON THE BRUCE LEE STORY) AND MARK DACASCOS (ONLY THE STRONG AND THE CROW). ONE WARRIOR TO UNITE THEM ALL
77
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
No Retreat, No Surrender
GREAT, A KID KICKING VAN DAMMES BUD. NEVER GIVE UP
78
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
WAO, THIS GUY RULES
79
Only the Strong 1993,  PG-13)
Only the Strong
AMAZING MARTIAL ARTS (CAPOEIRA)
80
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
ES DE LAS POCAS PELICULAS Q ME HACE ATRAGANTARME UN HUESO EN LA GARGANTA Y Q SE ME AGUEN LOS OJOS, CREO Q ME DA ALERGIA, JA JA JA
81
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
AMAZING WARRIOR. BORN VIKING, RAZE BY INDIANS. NOW HE HAS THE BEST OF BOTH WORLDS.
82
Point Break 1991,  R)
Point Break
GREAT COMBINASTION, AMAZING CAST, GOOD ACTION
83
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
GREAT ACTION MOVIE
84
Rapid Fire 1992,  R)
85
Redline 2007,  PG-13)
Redline
IF YOU LIKE RUSH, SPEED, ADRENALINE, DREAM CARS AND RACING, THIS IS THE MOVIE FOR YOU.
86
Red Scorpion 1989,  R)
Red Scorpion
THIS IS A ONE MAN ARMY
87
Red Sonja 1985,  PG-13)
Red Sonja
THIS IS CONAN FEMALE VERSION
88
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
A FEW CAN MAKE THE DIFERENCE.

MAKE SURE THEY REMEMBER THE NIGHT THEY PLAY THE TITANS
89
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
90
Rob Roy 1995,  R)
91
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
THIS IS THE BEST ROBIN HOOD EVER.
92
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
GREAT ACTION
93
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
WAO ! HULK HOGAN AND MR. T
94
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
THIS IS MY FAVORITE ROCKY MOVIE AND THE TRAINING IS GREAT
95
Rocky V 1990,  PG-13)
96
Romeo Must Die 2000,  R)
97
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
THIS IS THE FUNNIEST OF ALL THE RUSH HOURS, GREAT MOVIE
98
Sahara 2005,  PG-13)
99
Samurai X - Betrayal ,  Unrated)
100
Samurai X - Trust ,  Unrated)
101
Showdown in Little Tokyo 1991,  R)
Showdown in Little Tokyo
AMAZING COMBINATION FOR MARTIAL ARTS FANS, KEEP TRADITIONS ALIVE
102
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
AMAZING MUSIC MOVIE, THIS ONE ROCKS
103
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
WAO ! THIS IS A NON STOP ACTION FROM THE BEGINING TO THE END. OUSTANDING ! IF YOU ARE ADICTED TO GUNS AND BULLETS, THIS ONE YOU GOT TO SEE IT.
104
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
SPAWN RULES, INCREDIBLE COMIC ADAPTATION
105
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
GREAT COMIC ADAPTACION
106
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
107
Starship Troopers 1997,  R)
108
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
109
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
110
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
ONE OF MY FAVORITES
111
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
112
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
113
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
114
Stone Cold 1991,  R)
115
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
GREAT ACTION PACK
116
Tarzan 1999,  G)
117
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
HE IS BACK AND BETTER THAN EVER.
118
The City of Violence (Jjakpae) 2006,  Unrated)
The City of Violence (Jjakpae)
THIS MOVIE HAVE IT ALL, GREAT ACTION, DRAMA, AMAZING FIGHTS, LOYALTY, FRIENDSHIP AND BETRAY.
119
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
120
The Delta Force 1986,  R)
The Delta Force
THIS IS THE BEST DELTA FORCE MOVIE EVER
121
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
IT'S JUST AMAZING. ASHTON PERFORMANCE WAS GREAT AND OF COURSE YOU HAVE KEVIN COSTNER, WEAR BUT GREAT COMBINATION
122
The King of the Kickboxers (Karate Tiger 4) (No Retreat, No Surrender 4) 1991,  R)
123
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
GREAT ACTION
124
The Last Legion 2007,  PG-13)
The Last Legion
GREAT STORY, THIS IS THE STORY BEFORE EXCALIBUR.
125
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
AMAZING, AWESOME, INCREDIBLE AND VERY TRADITIONAL FOR THE SAMURAI WAY
126
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
GREAT AND WEAR HEROES
127
The Legend of Zorro 2005,  PG)
128
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
129
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
130
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
EXCELLENT TRILOGY
131
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
132
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior)
AWESOME WARRIOR
133
The Musketeer 2001,  PG-13)
134
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
IT'S JUST AMAZING. WAR, FAMILY AND MEL.
135
The Perfect Weapon 1991,  R)
The Perfect Weapon
GREAT MOVIE FOR MARTIAL ARTS FANS (KARATE)
136
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
JUST AMAZING, TONY JAA IS GOING TO BE THE NEXT JET LI
137
The Punisher 1989,  R)
The Punisher
THIS IS NOT REVENGE IS PUNISHMENT. GREAT A DARK SUPER HERO ?
138
The Quest 1996,  PG-13)
The Quest
I LOVE IT, A TOURNAMENT FROM COMPETITORS ALL OVER THE WORLD
139
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
THE ROCK RULES
140
The Running Man 1987,  R)
141
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
THE ROCK RULES
142
The Sentinel 2006,  PG-13)
143
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
GREAT ACTION AND AMAZING PERFORMANCE
144
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
I THINK THIS IS ONE OF THE GREATEST VERSIONS OF THE MUSKETEERS AND THE MUSIC RULES
145
Tombstone 1993,  R)
146
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
FOR ME IT'S JUST ONE OF THE GREATEST, ALSO THE MUSIC IS GREAT
147
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I GOT A FEW WORDS TO DESCRIBE THIS ONE: AMAZING, GREAT, AWESOME, SO FARTHE BEST MOVIE OF THE SUMMER
148
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
ONE OF HIS BEST
149
Underworld 2003,  R)
Underworld
DOES NOT GET ANY BETTER THAN THE FIGHT OF VAMPIRES VS. WEREWOLVES
150
Underworld: Evolution 2006,  R)
151
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
WAO ! VERY VIOLENT, GREAT ACTION, AWESOME MOVIE.
152
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
WHAT CAN I SAY, IT'S MEL
153
Windtalkers 2002,  R)
154
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
Wyatt Earp
AMAZING COWBOY MOVIE
155
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
WOLVERINE RULES.
156
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
157
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
158
XXX 2002,  PG-13)
XXX
STANGE, COOL, AMAZING AGENT.
159
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
OUSTANDING CAST. GREAT COWBOYS.
160
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
BILLY THE KID AND THE GANG ARE BACK.
161
Wanted Dead or Alive 1986,  R)
162
Redbelt 2008,  R)
Redbelt
IT'S ALL ABOUT TRADITION AND HONOR.
163
The Book of Eli 2010,  R)
164
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
This will be the best movie made for many years to come. Great, amazing, awesome !!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments